29 Eylül 2007

PETZL / CHARLET SARKEN krampon

 

Artık tek bir firma olarak ürün çıkaran Petzl / Charlet firmasından, bu firmaların kaliteye, araştırma ve geliştirmeye verdikleri önemi gösteren bir krampon; Sarken. Klasik ve mükemmel Black İce kramponunun modern versiyonu olan Sarken alpinizm için geliştirilmiş; tıpkı bir önceki model olan Black İce gibi yüksek dağların zorlu buz, kar tırmanış parkurları ve dik kulvarları için ideal bir ürün. Çifti 950-1010 gram kadar ağırlıkta olan kramponun yapısı sert ve toplam 10 dişi var. Farklı ayakkabı türlerine uyabilecek  4  değişik bağlama ile bulunabiliyor: yeni bir tasarım olan yandan sıkıştırmalı Sidelock (SL) bağlama, ön ve arkada krampon oluğu olan ayakkabılar için; Spirlock (SPL), ön ve arkası oluklu tam tabanlı botlara uygun tam otomatik Leverlock fil (LLF) ve Leverlock (LL) bağlamalar ise önde krampon oluğu olmayan, arkasında oluğu olan ayakkabılar için uygun. Krampon iki boyutta üretilmiş (36-46 ve 41-50 numaralar) ve boyutlar aradaki metal barı değiştirerek ayarlanıyor.

Artıları: Kaliteli bir tasarım, ön dişleri özellikle iyi tasarlanmış (sert buzda daha iyi saplama için ince yapıda,  karda kullanım için yatay boyutu da olan, sağlamlık için T- kesitli ve altı tırtıklı ön dişler). Kramponun turuncu plastikten integral anti – kar plakası, yüksek irtifanın ıslak ve batak kar buz koşullarında kar toplamasını biraz olsun azaltıyor ve sağlamlar, hemen parçalanmıyorlar. Krampon oldukça hafif. Yeni Sidelock bağlaması, otomatik bir kramponun normalde topuk kısmında yarattığı potluğu ve kalınlık hissini ortadan kaldırıyor, ayrıca çok hızlı ayarlanabiliyor. Ön diş uzunluğunun ayarlanabilmesi seçeneği ile  buz ve miks tırmanış için ayar yapılabiliyor. Krampon çok sağlam, ağır ve sert, miks kullanıma uygun. Yapısı basit ve kırılacak aksamı yok. Krampon birçok bot türüne- özellikle Asolo, Lasportiva ve Scarpa’ya çok iyi uyuyor. Sarken buzda, donmuş şelalede de iyi işleyen bir krampon, her ne kadar özel işlevi bu değilse bile. Tavsiye edilir.

Eksileri: Hafifliği kırılganlığına işaret ediyor sanki, ön dişleri elle bile esnetilebiliyor! Zira, 2007 yılında Petzl-Charlet firması bu kramponlardan gelen şikayetler üzerine onları toplattı ve 2009-2010 için olan üretimde tüm kötü özellikleri rektifiye edildi, sorun ortadan kaldırıldı.

Sidelock denen bağlama son derece kullanışsız. Bu kramponu alırsanız önü kayışlı arkası tokalı veya önü ve arkası metal tokalı normal, standart  tür bağlamayı tercih edin!

Bu yazı yorumlara kapalı.