25 Şubat 2012

PETZL ECRİN ROC dağ kaskı

Petzl firması, 2012 yılı başından itibaren bu modelin üretiminin sona erdiğini açıklamıştır.

Ecrin Roc klasik olmuş bir dağcılık ve tırmanış malzemesidir.Çok sağlam, denenmiş ve evladiyelik bir kasktır, gerçekten tüm diğer kasklar için referans olduğu doğrudur! Polikarbonat dış kabuklu kaskın ağırlığı 445 gram ve 53-63 cm arasındaki kafalara uygun, kaskla beraber iki farklı kalınlıkta kafa bandı da veriliyor.  CE ve UİAA onaylı kaskın iki rengi var; kırmızı ve beyaz.

Geleneksel olarak çok sağlam, eskimesi zor bir kask; büyük düşüşlerde ve darbelerde bile  insanın kafatasını mükemmel koruyor! Her iki yanındaki  14 adet hava deliği ile sıcaklarda ve atletik aktivitede  havalandırması çok iyi. Kafada takılıyken ayar yapması  gayet kolay; iki yandaki dişli, plastik ayar tekerleri ile ense ve yanlardan hacim ayarı hızla ve etkin tarzda yapılabiliyor ve  farklı kafa hacimlerine  göre kullanmak amacıyla, kalın ve ince olmak üzere  iki ayrı kafa bandı kaskla beraber veriliyor. Kafa lambası takmak için ön ve arkadaki 4 plastik parça yararlı ve işlevsel. Kafanıza değer veriyorsanız bu kask şiddetle tavsiye edilir; Ecrin Roc birçok ülkede kurtarma birimlerinin standart kaskıdır. Bence fonksiyon ve koruma açısından eksiksiz bir kask ancak bu kask her kafaya uymuyor; bazı kafalarda sağa sola kayma ve rahatsız etme eğilimi var (kaskla verilen ayrı  hacimdeki kafa bantlarının işlevi de burada önemlidir).

Ecrin Roc, estetik olarak çok  kaba ve çirkin bir kasktır. Biraz ağır  bir üründür ve uzun kullanım günlerde boyun kaslarını ağrıtabiliyor, ama bu da sağlamlıktan kaçınılmaması nedeniyledir. Kask kafada büyük ve geniş duruyor, tırmanırken istemeden oraya buraya çarpmak kaçınılmaz!  Kaskın ense ve çene altı perlonlarının açık gri renkte olması, uzun süreli kullanımın ardında kafa yağları ile görsel ve de hijyenik kirliliği fazlasıyla  gösteriyor, şunu siyah renk yapsaydınız ne olurdu?Bir de, kaskın alın pedleri  hızla tahrip olur türden  bir köpükten yapılmış, ama neyse ki  bu parça kolayca  değiştirilebiliyor.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.