17 Eylül 2007

PETZL METEOR III hafif tırmanış kaskı

 

Petzl firmasının ürettiği süper hafif tırmanış  ve macera sporu kaskı. 235 gramlık ağırlığıyla, gerçekten de kafanızda olduğunu unutturacak kadar varla yok arası bir model bu. İçi köpük, dışı sert plastik olan kask tek bedende satılıyor ve 53-61 cm arasında uyumlu. Esas olarak sportif kaya ve buz tırmanışı için ideal bir kask ama bisiklet için de uygun olduğu belirtilmiş… 2006- 2007  yılları için tasarımı ve malzemesi oldukça değişti, Meteor III olarak satılıyor.

Artıları: Çok hafif bir kask ve mükemmel havalandırması var, adeta taktığınızı unutuyorsunuz. Ayarlı çene kayışı, ense parçası ve kafa içi süngerleriyle gayet rahat.  Meteor III farklı renklerde satın alınabiliyor. Kaskın takılması ve ayarlaması son derece rahat – adamı sıkboğaz etmiyor. Köpük temelli, ince polikarbonat dışlı  ve  narin yapıda olmasına karşın yine de CE ve UİAA onayını almış. Eski modellerine göre değişiklikler, kaska lamba takma klipsleri konmuş ve kafa sisteminde kaskın içine kıvrılan ayarlı ense parçası var. Tek beden ve tam ayarlı oması bir avantaj… Taşıma için ince bir kılıf ve extra kafa içi  süngerleriyle satılıyor..

Eksileri: Taşıması zor! Dağa taşırken çantanın dışına ‘zarar göreceği için’ asılamıyor, aşırı narin olması uzun ömürlülük açısından ciddi bir dezavantaj, uzun rotada kullanım halinde taş düşer ve kask zarar görürse ikinci bir taş darbesinden korumaz- kısaca biraz da  ‘kullan ve at’ türünde bir kask. Bu kask  enseyi çok korumuyor. Spor tırmanış ve kısa, zor rotalar ve buz tırmanışı için ideal ama uzun duvar rotaları ve uzun süreli kullanım vb. için aşırı uygun değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.