29 Eylül 2007

PETZL MICROCENDER ip tırmanma gereci

 

İpe tırmanmak, ip inişinde prusik yerine acil durum emniyeti olarak kullanmak, kurtarmalarda sedye – adam çekmek.. işte microcender’in yaptığı işlerden bazıları! 162 gram ağırlıkta ve elde şeker kadar sempatik, küçük duran bu gereç her teknik dağcının iyi bir yardımcısı olabilir. CE ve UIAA normlarına uygun üretilen gereç 9 ila 13 mm. arasındaki ip çaplarında kullanım için üretilmiş… Petzl’ın endüstriyel tırmanış ve kurtarma amaçlı ürettiği diğer bu tür gereçler: macrocender (geniş çaplı ipler için), rescucender (kurtarma durumları için özel), micrograb ve macrograb (sabit ip beslemeli – ipe ortadan takılamayan tırmanma gereci).

Artıları: Jumar yerine ip tırmanmada, prusik ipi veya shunt gereci yerine ip inişinde emniyet için kolayca kullanılabilecek çok amaçlı bir gereç. Yaylı ve ince iple gövdesine bağlı bir pimle ana ipe takıldığı için parça kaybolması riski yoktur, ipi tamamen sararak kapattığı için ipten çıkma ihtimali de yoktur. Küçük ve kolay kullanılır bir alettir; boyutu varla yok arasındadır. Kurtarmada ağır yükler çekmek, makara sistemleri kurulumu ve dikey tırmanışlarda güvenlik durumları için süperdir. İpte (yük çekerken veya tırmanırken) üzerine çok ağır yükler binerse bu alet jumar gibi ipi kopartmak veya prusik ipi gibi yanıp erimek yerine biraz kayarak şoku alır ve yük kısıtlayıcı görevi görür. Ayrıca diğer ip tırmanma / tutma gereçleri gibi ipi dişli bir tutucu parçayla kavramak yerine tırtıklı, düz bir parçayla sıkıştırdığı için ipe asla zarar vermez. Çok iyi işçilik ve kalite kalite arıyorsanız, microcender tam size göre.

Eksileri:
Boyutuna göre ağır; tırmanışta taşımak için de biraz ağır. Alet basit olsa da, hakimiyet ve kullanımı eğitim, kafa yormak ve zaman gerektiriyor (sonuçta aynı işleri, biraz zahmetli de olsa prusik ipi ve karabinle yapabiliyorsunuz!). Çift ipte ve 9 mm. altında çaplardaki iplerde kullanılamıyor (Petzl’ın başka bir modeli olan rescucender bu iş için). Herşeye rağmen, gerçek bir jumar yerine asla geçemeyecek bir alet.

Bu yazı yorumlara kapalı.