29 Eylül 2007

PETZL MYO kafa lambası

 

Burada anlatılan  MYO yerine daha hafif ve kolay kullanımlı MYO XP serileri çıktı. Yine de buradaki lamba piyasada bulunabiliyor. Esas özelliği çok parlak ışık veren ve uzun huzme sağlayan Xenon halojen lambası içermesi olan Myo serisi dağcılık, kampçılık, bisiklet vb. ellerin serbest olması gereken doğa sporlarında evrensel olarak kullanım amaçlı yapılmış.

Myo serisinde beş değişik model var: Myo (sadece Xenon halojen lambalı model), Myo 3 (Xenon halojen lamba artı 3 adet LED ampulu), Myo 5 (Xenon halojen lamba artı 5 adet LED ampulu), Myobelt 3 ve Myobelt 5 (Myo 3 ve 5 modellerinin soğuk iklime uygun ayrı pil kutulu türleri). Tüm lambalarda işçilik ve renkler gerçekten güzel ve kafa lastikleri oldukça kaliteli; lambalar türlerine göre 137 ila 173 gr. arasında ağırlıklara sahipler. Tüm modeller 4 adet AA boyutunda pille (kalem pil) çalışıyorlar (sadece Myobelt 5 dört adet C boyutu pille işliyor) ve piller Petzl paketlerine dahil.. Bu lambaların Xenon halojen huzme menzili 100 m. iken, LED menzili 15-20 m. kadar.

Artıları: Kaliteli işçilik ve estetik olarak iyi bir malzeme. Değişik amaçlara hizmet edebilecek farklı modellerinin olması çok iyi; özellikle de soğukta giysi içinde saklanan ayrı, telli pil kutuları ile Myobelt 3 ve 5 modelleri kış dağcılığı ve yüksek irtifa tırmanışları için faydalı. Lambalarda LED ampulu olması, pil tasarrufu, ışık kalitesi ve yanma ömrü için çok gerekli bir özellik; Xenon halojen ampul ise sıradışı bazı durumlarda (arama-kurtarma gibi uzağı görmek ve uzaktakilere görünmek gereken acil hallerde özellikle) faydalı olabilir. Lambaların bir kısmında en çok, orta düzey ve ekonomik ışık kullanım konumları var ki akıllıca bir özellik. Ayrıca piller bitmeye yakın olunca lamba otomatik olarak ekonomik ışık kullanım konumuna geçiyor ki bu da hoş bir detay.. akıllı kerata!

Eksileri:
Lambalar tamamen su geçirmez değil, sadece suya dayanıklı olarak üretilmişler (zaten bu amaçla Petzl firması Duo ve Saxo modellerini üretmişti). Lambalar biraz ağırca ama sanırım böyle hissetmemin nedeni son zamanlarda tüy gibi hafif olan Petzl Tikka veya Black Diamond Mooonlight gibi lambalara alışmış olmamız! Bir detay: Myo’nun pil kutusunu açıp kapamak biraz teknik ve alışma gerektiriyor. Çoğu dağcılık ve tırmanış durumunda Xenon Halojen lambası hiç gerekli değil (ve de pili kısa sürede bitiyor!) ve bu lamba nedeniyle Myo serisi biraz pahalı ve ağır. Son olarak, Petzl’ın bu seri lambalarında teller ve bağlantılar kaliteli değil ve en gerektiği yerde sizi yüzüstü bırakabilir! Karanlıkta kalabilirsiniz:).

Bu yazı yorumlara kapalı.