24 Ağustos 2009

PETZL MYO XP- RXP kafa lambası

 

 

Petzl’in eski MYO serilerinin üzerine kat çıkan, tamamen farklı ve kullanıcı dostu modeller: MYO XP ve MYO RXP. Ortalama ağırlıkları (pillerle beraber) 175 gram olan bu lambalar tek LED lamba ve 3 adet AA kalem pil ile çalışıyorlar (piller Petzl paketine dahil). 85’ten 150 lumene kadar ışık kuvveti sağlayan lambaların XP modelinde 3, daha yeni olan RXP modelinde ise 4 ayrı aydınlatma modu bulunuyor. En güçlü konumda 97 metreye ışık huzmesi verebilen lambalarda, maksimum güçte yanma süresi 80 saat, optimum (orta) güçte yanma süresi 100 saat, ekonomik modda ise 180 saat. Myo RXP modeli dünyadaki ilk ışık ayarı programlanıp kullanıcının isteği yönünde ayarlanabilen kafa lambası, zaten XP’den tek farkı da bu. Her iki lambanın da flaşör modu mevcut. 

Artıları: Suya dayanıklı, her hava koşuşunda kullanıma uygun (ama  tabii ki su altı için değil). Hareketli reflektörü ile ışık odağı geniş ve dar açıya ayarlanabiliyor.  Pil biterken (yüzde 70 ve yüzde 90 az olunca)  kullanıcıyı değişik renklerle uyaran bir ışığı var. Ayarlı elastik  alın bandı ve takılıp çıkarılabilir elastik tepe bandı ile oldukça kullanışlı. Kafa açısı bükülerek ayarlanabiliyor ve  çantada taşırken kazara yanmayı engelleyecek bir kilidi de var. Her iki ürünün de işçiliği ve renkleri çok güzel, kullanımı kolay. Kalın eldivenle ve soğuk, ıslak koşullarda (eski modellerdeki gibi lambayı çevirmek yerine) çıkıntı bir düğmeyi sıkarak  yakıyorsunuz, ki iyi bir tasarım örneği olarak, çok kullanışlı. Işık modlarını değiştirmek içim de aynı düğmeye ardarda basmak yeterli- maksimum, optimum, ekonomik ve flaşör modları sırasıyla ardarda geliyor. Pil harcaması (özellikle de ekonomik modda) inanılması güç derecede az, iki aylık bir yüksek irtifa ekspedisyonunda -soğuk koşullara rağmen- tek bir set pil yeterli geldi ve arttı bile.

Eksileri: Oldukça pahalı ürünler, ancak buna karşın, pil kutusundan öne giden teldeki hatalar nedeniyle bozulabiliyor ve çalışmayabiliyor… Myo serisinde telle ilgili sorunlar, özellikle de telin lambaya girdiği yerde bağlantı sorunları  ve temassızlık görülebiliyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.