29 Eylül 2007

PETZL REVERSO /REVERSINO/ REVERSO 3 emniyet – ip inişi gereci

 

Petzl firmasından ip inişi yapmak, lider ve artçının tek veya çift iple emniyetini almak (hatta gerekirse bazen ipe tırmanmak!) amacıyla yapılmış bir gereç. Yararlı özellikleri olan Reverso, 8-11 mm arası iplerde kullanım için yapılmış; bunun ufak kardeşi sayılan ve 2004 yılında piyasaya çıkan Reversino ise özellikle ince çift iplerle (7.5- 8.2 mm arası çaplar) kullanım için tasarlanmış. Ağırlık; Reverso 81 g., Reversino 57 gram, Reverso 3  72 gram.

Reverso modeline 2007-2008 yılları için sürtünmeyi arttırıcı tırtıklı köşe eklenmiş. 2008 yılı üretimi Reverso 3 modeli, estetik ve kullanım olarak Black Diamond ATC Guide ile şeklen  eşdeğer olmuş adeta. Reverso 3 tek iplerde en az 8.9 mm, çift ve ikiz iplerde ise 7.9 mm çapında kullanılabiliyor ve tıpkı eski reverso gibi,  iki artçıyı aynı anda alabilmek, istasyonda otoblok kullanılabilmek gibi özellikleri de var.  Reverso 3, muadili Black Diamond ATC Guide’a göre çok hafif.

Artıları: İpi az buran gereçler . Sticht tarzında yaylı plakalara göre kullanımı daha alengirli olsa da, sağa sola sıkışacak helezonik bir yayının olmaması bir avantaj. Reverso’nun en büyük avantajlarından biri de, direkt istasyondan artçı veya lider emniyeti almanın çok rahat olması. Aletle iniş yapar veya emniyet alırken, karşılaşılan durumlara göre (yavaş inmek veya ağır bir tırmanıcıyı emniyete almak için mesela) sürtünmeyi arttırmak için, ipin geçtiği kısımda ikinci bir karabin kullanılabiliyor. Aslında aletin ip inişi ve emniyet almada kullanımı temelde normal bir yaylı Sticht plakası veya ATC’den pek de farklı değil, sadece bu aletle yapılabilecek şeyler daha çok. Mesela aletin ikinci gözüne de bir karabin takarak ipi sıkıştırıp, basit ipe tırmanma gereci haline getirebiliyorsunuz (sadece bazı bazı acil durumlar içindir ve pek tavsiye edilmez!). Aynı anda iki artçının emniyetini almak da Sticht veya ATC ile aynı şekilde yapılıyor. Eski reverso sabit hat ipi gibi kalitesiz, kalın  naylon iplerde kullanım için iyi bir alet bence, yüksek irtifa ekspedisyonlarında kullanıma uygun…. 

Tüm Reverso modellerinin en büyük avantajı; arzu ederseniz istasyonda otoblok olarak, alınan ipi sıkıştıran ve geri vermeyen  tarzda kullanabiliyorsunuz -ki bence gerçekten  bazı durumlarda büyük bir avantaj. Yeni reverso 3’ün de iki ayrı sürtünme modu var. Drop forging yöntemi ile yapılmış olan ve anodize, zevkli renklerde üretilen  Reverso 3, estetik olarak eski Reverso’ların  presli metal  kalitesiz manzarasından kurtulup güzel renkli, işlevli, hoş bir alet haline gelmiş. Reverso 3 ile iple inmek (özellikle uzun dik ve boşluklu etaplardan) çok daha az yorucu; ipi iyi tutuyor ve sürtünme sağlıyor. Tavsiye edilir….

Eksileri:
Karışık bir gereç olmasa bile, alışması zaman alan ve kullanım kılavuzunu incelemeyi mutlaka gerektiren bir alet; stres altında yanlış kullanıma yol açabilir! Sonuç olarak, Petzl’ın bu emniyet gereci size Sticht veya ATC tarzı gereçlerden çok daha fazla avantaj kesinlikle sağlamıyor.. Reverso veya Reversino arasında seçim yapmak gerekirse Reverso tercih edilebilir çünkü hemen her boy ipte kullanılabiliyor – Reversino sadece çok ince (çift veya ikiz) ipler için geçerli. Reverso ve Reversino, emniyet alırken biraz sert kullanıma ve şoklu ip hareketine neden olan aletler (ip alıp vermek sarsıntılı ve darbeli oluyor, klasik emniyet plakasındaki gibi akıcı ip vermek zor) ve çok köşeli olmaları pek hoşuma gitmedi çünku ipe istenmedik tarzda zarar verebilirler.. Ayrıca eski reverso ile ipten iniş yapmak dertli. Çünkü alet (özellikle ince ipleri) iyi tutmuyor ve yük kola biniyor, boşluğa yapılan inişlerde tüm yük kollara biniyor!

Reverso 3 diğerlerine göre daha güzel ve komplike bir alet ancak kullanımda can sıkan bazı dertleri oldu; mesela ağır kullanımla ipin geçtiği köşelerdeki aluminyumu hızla aşındı ama hard anodize renkli yüzeyi daha dayanıklı olduğu için ipin geçtiği kenarlarından birinde köşe yapıp ipi aşındırmaya, tüy attırmaya başladı. Bunun için Petzl Türkiye distribütörü vasıtasıyla Petzl’a sorduk; aşınan köşenin zımparalanıp kullanılabileceği bildirildi. Bu da güzel bir detay değil! Dikkatinize…

Bu yazı yorumlara kapalı.