18 Eylül 2009

PETZL SHUNT ip sıkıştıracı

 

Petzl firmasının yaptığı, oldukça eskiden beri varolan ve pek de tanınmayan, dahası ‘seksi’ gözükmeyen bir gereçtir Shunt. Oysa bu şekilsiz, çirkin  alet çok işlevlidir: ip inişinde prusik  düğümü veya Bachmann düğümü yerine ipi durdurmak; gerekirse ipe (tıpkı jumar gibi) tırmanmak, solo sabit hatta veya solo top- rope tırmanırken emniyet almak gibi çok değerli ve çok güvenli kullanımı olan, ayrıca ipi sıkıştırmak için iğneli diş kullanmayan  güzel  fonksiyonları var.  Ağırlığı 188 gram olan Shunt, CE ve UIAA onaylı bir gereç; tek ve çift ipte kullanılmaya uygun. Tek iplerde 10-11 mm, çift iplerde ise 8-11 mm arasındaki ip çaplarında kullanım  için tasarlanmış. Mağaracılık, tırmanış, rota açma vb. tüm ip ve dağ uygulamalarında tavsiye edilir, sağlam ve fonksiyonel bir alet..

Artıları:  Solo olarak sabit bir ipe tırmanmak; solo olarak kaya tırmanmak, ip inişinde emniyet düğümü olarak kullanmak fonksiyonlarında çok başarılı. Değişik çapta tek ve çift iplerle kullanıma uygun. Kullanımı basit ve ‘foolproof’ yani  kazara ipten çıkarmak veya elden kaçırmak şansı yok. Alet ipi içine alarak – sararak kullanıldığı için  çok basit ve etkin. İp inişinde elle sıkılırsa ipte kayıyor, bırakılırsa anında sıkıştırıyor. Yani sıkışma sorunu hiç olmayacak ve sağlam  bir tür prusik gibi, faydalı. Bu aleti kendinize bel kolonundan kilitli karabinle takarak sabit bir hatta solo kaya tırmanabilirsiniz, düşme halinde tutar (kayada ip ile inerek rota temizlemek, ipte uzun süre kalınacak işler yapmak vb. için de son derece uygun). Jumar tarzında  kullanmak ve  alete asılarak ipe tırmanmak da Shunt ile olasıdır, burada da aletin jumar gibi ipten yan dönüp, sıkışıp çıkması ihtimali olmadığı için büyük artısı var. Çamurlu, buzlamış iplerde kullanım için ideal.. Çok sağlam, bozulamayacak bir gereç. Son ve en büyük avantajı,  jumar – tibloc vb. gibi  aletlerin yaptığı gibi ipi ince dişlerle sıkıştırıp yırtarak tutmuyor, sadece künt bir sıkıştıraçla sıkarak tutuyor, dolayısı ile ipe asla zarar vermez. Statik ve dinamik ipte kullanıma eşit derecede uygun.

Eksileri: Çirkin! Estetik olarak sıfır. Ayrıca Petzl yıllardır bu aleti albenisiz  renklerde (mor ve benekli!) üretmekte ısrar ediyor 🙂 Alet biraz ağır, dağ tırmanışlarında taşımak için çok ideal değil.

Artık üretilen bir gereç olmasa da, hala piyasada bulunuyor.. Gerçekten, iple inişte mekanik ve kolay açılıp  sıkışan   bir prusik niyetine ve rota temizler, rota açarken  sabit hatta çok  harika işleyen bir alet.

Bu yazı yorumlara kapalı.