18 Ekim 2009

PETZL SPATHA ip bıçağı

 

 

Bu bıçak her teknik  tırmanışta  emniyet kemerime takılı olarak benimle geliyor.

Her teknik tırmanışta, her tırmanıcının yanında taşıması gereken bir malzeme; ip ve perlon kesme bıçağı. Bu aletin emniyet kemerinde güvenle taşınabilecek, güvenli, kullanışlı, hafif olması gereklidir. Petzl Spatha, iki değişik boyu ile burada devreye giriyor:-)

Karabine takıp emniyet kemerinde taşımak için tasarlanmış, çakı şekilli, paslanmaz çelik namlulu ve naylon kılıflı bıçağın iki farklı boyutu var: ip bıçağı olarak tasarlanmış, 98 mm. boyutlu, tırtıklı kenarlı model (turuncu dışlı, 50 gram) ve kamp bıçağı olarak tasarlanmış,  120 mm boyutlu (lacivert dışlı, 70 gram) model.

Artıları: Karabinde taşıması çok rahat, kullanımı kolay, boyutu küçük, hafif. Olası bir  düşme ve çarpmada bıçağın kılıfı kırıp size zarar vermesini önleyecek kadar sağlam naylon kılıfı var. Biçak yeterince keskin ve ince, tırtıklı kenarı ile uzun süre körelmeden ip ve perlon gibi donanımı kesebiliyor. Kazara açılması zor- ancak iki elle, karabin deliğinin kenarındaki tırtıklı plastik daire döndürülünce açılıyor. Çok şirin, her eve pardon tırmanıcıya lazım bir gereç!

Eksileri: Basit de olsa bir kilit mekanizması olsa, kazara açılmaya – veya kapanmaya- karşı önlem olurdu. Tek elle açıp kapamak imkanı yok, gerçi amacı da bu değil ama dikey acil durumlarda bu özellik bazen yararlı olabiliyor. Genel amaç bıçağı değil ama, konserve açacağı vb. bazı ek özellikleri olsa güzel olurdu diye düşündüm..

Bu yazı yorumlara kapalı.