26 Eylül 2007

PETZL TAMTAM mağara / kaya çekic

 

 

Petzl ve Camp’ın ürettiği,  klasik ağır mağara / kaya çekiçlerinin yerine ideal bir seçenek. Her ne kadar mümkün olduğunca sikke kullanmamaya ve ‘temiz tırmanmaya’ çalışsak da kış çıkışlarında, mix tırmanışlarda, yapay tırmanış etaplarında, ip inişlerinde, uzak büyük duvarlarda ve kurtarma durumlarında hala sikke kullanmak ve kayayı çürüklerden temizlemek gerekiyor. Temelde, sikke ve çekiç tırmanıcılar için boşuna ağırlık ve zaman kaybı demek ve bunlarla yapılan çoğu şey  modern takozlarla da yapılabiliyor.. Yine de, macera tırmanışı ve büyük duvarda  sikke taşınacaksa çekiç  kaçınılmaz oluyor ve Petzl firmasının ürettiği bu alet de firmanın kalite konusundaki genel tavrından ödün vermemiş. Ağırlığı 650 gram.

Artıları:
Ufak boyutu nedeniyle kullanımı ve taşınması kolay. Sapının alt ucunda mağaracı boltu vidasını sıkmak üzere tasarlanmış bir anahtar var (dağcılar için çok  değer teşkil etmiyor!) Sapın alt ucu kalın kauçuk ile kaplı, bu nedenle de kavraması kolay. Bilek kayışı sayesinde elden düşürmek derdi de azalmış. Hafif olmasına rağmen kullanımı, vurması rahat ve etkin. Aynı üründen Camp’ın da var.

Eksileri: Ufak boyutu nedeniyle köşelere ve derine çakılı sikkelere sallarken ellerinizi de parçalayabiliyorsunuz. Bu çekicin fazla eksisi yok ama, emniyet kemerinize ince bir yardımcı ip ve ufak bir karabinle tutturmak, düşürüp kaybetmemek açısından iyi olacaktır..

Bu yazı yorumlara kapalı.