23 Eylül 2007

PETZL TIBLOC ip tırmanma aleti

 Her tırmanıcının yanında bulunması gereken türde bir ip tırmanma gereci. Çok basit ama zor bir durumda prusik bağından iyi ve hızlı işleyebilecek bir alet olan Tibloc birçok işlevde faydalıdır; mesela ipe tırmanmak, basit dikey kurtarma ve buzul çatlağından kurtarma uygulamaları, çanta çekmek gibi..

Artıları: Kolay kullanımlı; kullanmak için sadece bir karabin gerekiyor. Çok ucuz ve çok basit, çok hafif (30 gram kadar) bir gereç; kullanmak için makara, oynar parçalar, elden düşürülebilecek ufak pimler vb. gerekmiyor. Dağcılıkta rastlanacak acil durumlara karşı çantada veya emniyet kemerinde taşımak için ideal. Tırmanışta rastlanılan hemen her çapta ipte kullanılabilir (hatta kullanım kılavuzunda belirtilen çaplardan daha az ve çok çaplı iplerde de işliyor).

Eksileri:
Jumar vb. gibi aletlere nazaran uzun ip tırmanma işlemlerinde ve ekspedisyonlardaki sabit hatlarda kullanılması daha zahmetli; jumar vb. gereçlerin yerini tutamaz. Keskin dişli bir gereç olduğu için uzun ve sık kullanımda, özellikle de dinamik iplere zarar verebilir. Aleti bağlamak içim kullanılan delik biraz dar; her çapta ip sığmıyor. Çalışması için oval veya armudi karabin gerekli; D şekilli karabinler veya spor tırmanış karabinleriyle kullanıma pek uygun değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.