26 Eylül 2007

PETZL TİKKA PLUS ve TİKKA XP kafa lambası serisi

 

 

Büyük, ağır lambaları çöpe atın, Tikka geldi!

Petzl’dan ayet küçük ve hafif bir kafa lambası serisi,  Tikka. Modeline göre 1- 4 arasında  LED ile çalışan bu gereci küçük görüp Karamürsel sepeti zannetmeyin; kampta ve dağda, teknik tırmanışta çok işlevsel! Petzl’ın görece yeni Tikka Plus ve Tikka XP modellerinin yanısıra çok hafif, lastik yerine  tel kafa bandı kullanan Zipka modeli de var. 2009 yılı serilerinde Tikka Plus ve Zipka Plus modelleri kırmızı ışık ve kırmızı yanıp söner işaret fonksiyonu, kolay açma kapama ve mod seçme özelliği, gelişmiş LED lambalar  içeriyor. Tikka XP modelinde geniş ışık açısı, ADAPT denen ve değişik tür yerlere (çanta omuz kayışı, kask, vb.) monteyi sağlayan sistem,  pil %50 nin altına inince  kullanıcıyı uyaran batarya şarj göstergesi gibi faydalı özellikler de var. 2011 modellerinde doğrudan bilgisayardan USB ile şarj olan batarya seçeneği de getirilmiş.

Artıları: Varla yok arası boyut ve tüy kadar ağırlık (üç adet AAA boyutunda pil dahil ortalama 70 gram), bu lamba serisini her yere taşımayı kolay kılıyor. Lamba  LED kaynaklı, kuvvetli beyaz bir ışık veriyor (klasik ampullerin soluk sarı ışığından çok daha güçlü ve uzun ömürlü) ve  ekonomik modda 160 saat kadar da bunu devam ettiriyor. Yani pil bitmek bilmiyor!  Çeşitli seçenekler var:

Tikka XP modeli: 1 LED ile   maksimum modda yaklaşık 60 metre mesafe, ekonomik modda is 17 metre kadar  mesafe aydınlatıyor ve 160 saat çalışıyor.

Tikka plus modeli: 1 LED ile ekonomik modda 35 metre  mesafe, 140 saat süre

Tikka 2 modeli:  4 LED ile 29 metre mesafe, 120 saat  süre

Tikkina modeli: 2 LED ile 29 metre mesafe ve 190 saat süre

Acil durumlara karşı bu lambayı duvar tırmanışlarında veya doğa gezilerinde çantanın bir köşesinde taşımak yerinde olur.. Kafaya takmak için basit ve tokayla ayarlı bir lastikle kullanılan Tikka’nın bir modeli de lastik bant yerine elastik bir iple kafaya takılan Zipka modeli; bu modelin elastik ipi haricinde her özelliği Tikka ile aynı, sadece ağırlığı biraz daha az: 64 gram. Güzel  bir detay olarak da, satış paketine üç adet AAA boyutunda pil dahil.

Eksileri: Tabii ki MYO veya Duo LED  tarzında büyük lambaların ciddi bir tırmanışta veya arama-kurtarma durumundaki rolünü üstlenemeyecek kadar hafif  bir lamba petzl Tikka. Mesela uzak mesafeleri aydınlatmak gerektiğinde yetersiz kalacaktır (ancak son çıkan XP modeli buna da  tamamen yeterli, uygun bir gereç) Ciddi bir dezavantaj olarak,  elde kalın eldiven veya ince eldiven ile en eski Tikka’da  lambayı açıp kapatan tırtıklı butonu kullanmak çok zor (çıplak elle bile dertli). Bunun için de, Petzl Tikka Plus modelini çıkarttı; bu modelde açıp kapamak daha kolay – bir buton yardımı ile-  ve ardarda düğmeye basarak geçilen ışık ekonomi modları da mevcut. Ayrıca  ilk model basit  Tikka’da ışığın yönünün ayarlanabilir olmaması (sabit bir yöne bakması) da gece yapılan bazı işlerde zorluk çıkarabiliyordu (Yine, Plus ve XP serilerinde bu da değişti ve eğim ayarı var artık). Son olarak, lambayı ıslatmamaya bakın, çünkü suya pek dayanıklı değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.