29 Eylül 2007

PRIMUS OMNIFUEL ocak

 

 

İşte size bulabileceğiniz HER TÜRLÜ yakıtı (!) yakma sözünü veren bir dağcılık ve yüksek irtifa, kış tırmanışı ocağı! Primus firmasının ürünü olan Omnifuel, şaşırtıcı şekilde LPG gaz kartuşu, propan – izobütan kartuşu, her tür otomobil benzini, gazyağı, dizel, uçak yakıtı ve white gas dahil, dünyanın her yerinde karşınıza çıkabilecek her tür yakıtı yakmayı vaat ediyor (ama olmuyor)! En enteresan yanı, bu ocak pompa takılarak benzini ve türevlerini, doğrudan kullanımla da gaz kartuşlarını kullanabilme şansı yaratıyor. Hassas ateş ayarına sahip ocak, 3000 W / 10500 BTU/H ısı çıkışına sahip; normal koşullar altında bir litre suyu 3 dakikada kaynatabilmesi gerekiyor. Pompalı ağırlığı 464 gram, pompasız ağırlığı 362 gram olan ocak multitool adlı tamir gereci, rüzgarlık seti ve taşıma torbasıyla satılıyor.

Artıları: Gürültülü şekilde yanan ocak, basit bir yapıda ve aslında çok az yedek parça gerektiriyor, tamiri ve temizlenmesi oldukça basit gözüküyor(aslında MSR Dragonfly gibi bir yapıya sahip), iki adet yakıt ayar vanasıyla hakimiyet kolay olur gibi gözüküyor. Yeni ön ısıtma sistemiyle yakıtı az harcayarak ısınıyor. Ocağın yakıt borusu içinde tel olmaması da çok iyi bir özellik, zira bu telin olduğu türdeki ocaklarda tel zaman içinde şişip bozulabiliyor. Sağlam alüminyum, pirinç ve çelikten konstrüksiyonu nedeniyle Omnifuel’in gövdesi diğer ocaklar gibi ezilip şeklini kaybetmiyor, ayrıca bükülerek açılıp kapanan ayakları nedeniyle ocağın paket hacmi çok azalıyor ve birçok kamp setinin içine kıvrılarak girebiliyor (yakıt borusunun da bükülgen olması buna yardımcı oluyor). Üç ayağı ile gayet stabil ve yere yakın bir şekilde kuruluyor. Her tür yakıtı yakabilmesi enteresan ve çok yararlı bir özellik demiştik, özellikle gaz kartuşlarıyla kullanımı çok basit ve hafif. Benzin türü yakıtlarla kullanım için gereken pompa çok sağlam ve basit, (özellikle MSR ile karşılaştırınca daha iyi, çünkü MSR’ın plastik pompaları geçen yıllarda aşırı kalitesizleşmişti!).  İşçiliği yüksek bir ürün- ama kullanımı buna maalesef ayak uyduramıyor.

Eksileri: Her ne kadar her yakıtı yakar, her koşulda yanar dense de, hiç mi hiç öyle değil.. tıkanırsa açması çok zor ve dertli bir ocak bu.  Ocağı tanımak, temizlemek ve etkin kullanmak zaman ve alışkanlık alacaktır, özellikle de bir tür yakıttan diğerine geçerken ocakla verilen üç farklı jeti değiştirmek gerekirse.. bu da hiç kolay değil bence ve dikkat gerektiriyor. Ocakla beraber mutlaka geniş bir tamir seti (contalar, yedek parçalar vb.) taşınması şart. Benzin türü yakıtlar yakarken ön ısıtma yapmak gerekiyor, bunun için de ispirto vb. taşımak daha doğru olur, bu ön ısıtma yapılmazsa ocağın kısa sürede tıkanıp yanamaması kesin! Bu  ön ısıtma sıvısı  da fazladan ağırlık ve çaba anlamına geliyor.. Ocağı normal benzin vb. ile kullanırken, bir adet Primus yakıt şişesine ihtiyaç var; ama her ne kadar tavsiye edilmese bile, MSR şişeleri de bu ocakla kullanıma uygun oluyor.

Benim bu ocakla olan deneyimimden yola çıkarak verebileceğim TEK tavsiye; bu ocağı SADECE propan gazı veya beyaz benzin / Coleman yakıtı  gibi temiz yakıtlar yakacaksanız alın, çünkü normal benzin vb. pis yakıtlarla ocak hemen tıkanıyor ve temizlemek, kullanmak imkansız hale geliyor, özellikle de kışın….. arazide kullanımı zor ve dertli. Kısaca tam denenmeden, özellikleri oldukça abartılarak piyasaya çıkmış bir alet. Kış tırmanışı ve dağcılığı için, benzer amaçlı ve özellikli bir ürün olan MSR XGK’dan şaşmayın derim.

Bu yazı yorumlara kapalı.