29 Eylül 2007

RED CHILI SPIRIT kaya tırmanış ayakkabısı

 

 Ünlü tırmanıcı Stefan Glowacz’ın şirin kırmızı biber armalı firması Red Chili’nin, genel amaç, başlangıç seviyesine de uygun bir tırmanış ayakkabısı.. Spirit! Gerçekten işçilik ve rahatlık arıyorsanız bu model güzel derim. Hafif ve esnek tabanlı, içi astarsız (çok esneyebilen) bu ayakkabının küçük boyları, özellikle bayan ve çocuklara uygun. Düşük topuk profilli bir tasarımı var ve 4mm. kalınlıkta sert Vibram taban kullanılmış. Yüzeyler, köşeler vb. her tür tırmanış tarzı için uygun bir ayakkabı.

Artıları:
Herşeyden önce ayağı bu kadar iyi sarıp, bu kadar iyi tırmandırması ve aynı anda da rahat olması çok güzel. İstediğiniz kadar sıkma seçeneğiniz var, bağları kolay sıkılıyor. Dil kısmı güzel şekilde yumuşak ve bilek üstünü rahatsız etmiyor. Topuğun üst iki yanındaki çekme halkaları kullanışlı. Taban kısmı haricinde içinin astarsız deri olması bir numara kadar esneme sağlarken, koku oluşumunu ve aşırı nemi ortadan kaldırıyor. Bence güzel bir ayakkabı; uzun rotalar için az sıkan numarayı, spor tırmanış içinse bir numara kadar küçüğünü alın derim.

Eksileri: Pek de yok! Bunun bir performans ayakkabısı olmadığını, genel amaç bir ayakkabı olduğunu eklemek gerek. Estetik olarak mavi- lacivert olan rengi iyi değil. Bir de ayağın üst kısmında çok dikişi var ve bu dikişler hızlı aşınmaya açık.

Bu yazı yorumlara kapalı.