28 Şubat 2017

RİZE-KAÇKAR’DA İLK ÇIKILAN DONMUŞ ŞELALELER!

0304 050609011

 

(Fotoğraflar: Serdar Topaloğlu, Cenk Yormaz, Tunç Fındık ve tüm ekip!)

Şimdi de ‘Buz Devri’ Doğu Karadeniz’de başladı..

Türkiye’nin kış soğuğu, su ve diklik barındıran  her yerine yapacağımız gibi, bu sefer  (ihbar üzerine!)  Rize’deki Kaçkar dağları bölgesinin ilk donmuş şelale tırmanışlarını, 22 şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdik.  Çamlıhemşin’in Çat vadisinde iki yeni donmuş şelalenin ilk çıkışını sevgili dostum Dr. Serdar Topaloğlu ile yaptık. 1300 metre irtifada  bulunan ve  birisi doğu, diğeri kuzeydoğu bakışlı iki şelalenin bilgisi şöyledir:
1- Sudüşen donmuş şelalesi (WI4 22m)
2- Keçiyatağı donmuş şelalesi (WI4- 25m)

Şansımıza, çok güzel bir günde yaptığımız bu tırmanışlarda karşılaştığım buz kalitesi, şubat ayının sonu olsa da iyiydi. Her iki donmuş şelale de Elevit-Verçenik yol ayrımı olan Çat’tan yaklaşık 1200 metre kadar ötede, vadinin Verçenik kolunda sağda bulunuyor. Yaklaşımı, özellikle de kışın Çamlıhemşin-Çat ayrımı yolu açıksa (ki, Müco ve Tezcan kışın bu yolun hep açıldığını söylüyorlar) gayet kolay ve tırmanış ortamı şahane; güzel çam ormanı ve karda çağlayan bir dere manzarası içinde tırmanılıyor. İniş için, her iki şelalenin tepesine arkalardan yaklaşım olsa bile, ben Sudüşen  şelalesinde iki adet Abalakov iniş istasyonu bıraktım, Keçiyatağı şelalesinde ise bittiği yerde  ağaçtan iple  indim. Çok güzel bir gündü, çünkü orada bulunan herkes bundan zevk aldı.

Derin kışı yaşayan Ayder yaylasında, Yalçın Abimizin tahta yayla evinde soba başında geçirdiğimiz iki gece ise, bu güzel tırmanışların üzerinde kaymak oldu.
Kış başından beri bu şelalelerin varlığını  bana söyleyen ve bize eşlik eden sevgili dostumuz Asım Haberal’a, keşif aşamasında yardımlarını ve dostluğunu esirgemeyen Müco Türkyılmaz (Toşi pansiyon) ve Tezcan Biber’e, ve tabii ki bizi daima destekleyen, hep evini açan güzel insan Yalçın Şahin abimize sonsuz teşekkür. Ve tabi dostluğu, tırmanıştaki güvenilirliği ile Dr. Serdar’a.. ve Katüdaks kulübünden öğrenci dostlarımız Mustafa Ateş, Ferhat İnceoğlu ve Mustafa Altun’a da büyük sevgi ve teşekkürler. Bölgede donmuş şelale tırmanışı için  potansiyel var ve mutlak keşfe ve tırmanışa devam edeceğiz!


First frozen icefall routes of the Black Sea region, Kackar range in Çat valley by Tunç Findik, 2 new routes on good ice.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.