23 Eylül 2007

ROCA malzeme omuz askısı

 

İspanyol Roca firmasından yararlı bir tırmanış malzemesi; ayarlı malzeme askısı. Ortalama ağırlığı 80 gram olan askının en uzun hali 120 cm. Resimde Black Diamond’un ürünü var, benzer ürün farklı firmalardan elde edilebilir.

Artıları: Askının ayarlı olması iyi bir detay; küçük ve büyük bedenli tırmanıcılara, kışlık donanım, kalın ceket ve sırt çantası üzerine, çıplak vücuda vb. ayarlanabilmesi önemli bir özellik. Ayar tokası doğru kapatılınca tam çekerli uzun bir perlonbant olarak da kullanılabilen askı oldukça sağlam; vücuda değen iç kısım yumuşak bir kumaştan yapılmış, böylece askı ağır yükle bile omzu kesmiyor. Basit, ucuz ve işlevli bir malzeme.

Eksileri: Bel kısmında bol malzeme askısı olan iyi bir emniyet kemeriniz varsa bu alete gerek olmayabiliyor (büyük duvar uygulamaları dışında- ama o zaman da çift taraflı askı gerekebilir). Tokanın önde olması rahatsız edici olabiliyor (arkada da olmuyor!), ayrıca malzemelerin devamlı surette kayarak öne gelmesi tırmanıcıyı rahatsız edebilecek bir olay. Askı iyice kısaltılınca artan uzun perlon da rahatsız edici, gerçi bunun için bir plastik tutucu parça sağlanmış ama işlevsiz.

Bu yazı yorumlara kapalı.