23 Eylül 2007

ROCTERYX TYRANNO kaya tırmanış ayakkabısı

 

Alman Rocteryx firmasının ürettiği kaya ayakkabılarından olan Tyranno, özellikle ince çatlaklar, cep ve köşelerde iyi tutması için yapılmış. 4 mm. kalınlıktaki Vibram sticky rubber taban, tipik bir spor tırmanış ayakkabısıyla karşılaştırınca kalın sayılır. Sarı – kırmızı renkte üretilen bu modelin boğazı düşük; numaralarda yarım numaraların da bulunması uyumu kolaylaştırıyor. Spor tırmanış ve kaya tırmanışı için ideal bir ayakkabı.

Artıları: Bağlaması ve çıkarması diğer bağlı ayakkabılara göre çok daha kolay. Tyranno, tabandaki aşırı asimetrik şekli ile basışta belli bir avantaj sağlıyor. Ayakkabının topuk üstünden, aşil tendonu üzerinden geçen kauçuk bandı ayağa kabaca iyi oturmayı sağlıyor. Topuk üzerinde iki çekme kayışı olması giyerken ayağa oturtmayı rahatlatıyor. İçteki cambrelle kumaştan astar esmemeyi oldukça engellediği için şekli kolay bozulmuyor (ama bu, ayakkabıyı aşırı dar alan ve zamanla esneyeceğine güvenenler için iyi haber değil!). Sert taban, gerçekten de en ufak köşe ve setçikte, cepte iyi tutunma sağlıyor. Fonksiyonel ve basit, zor eskiyen bir kaya ayakkabısı.

Eksileri:
Şekillendirilmiş, çıkıntılı topuk kısmı aşırı bol ve geniş; ayağa tam oturmuyor ve her an çıkacakmış hissi veriyor (ayrıca her ayağa uyması da olası değil!). Ayakkabının tasarımı ve malzemeleri oldukça kaba; işçiliği biraz eksik gibi. Renkleri uyumsuz ve estetikten uzak. Bağları kalitesiz; çok hızlı eskiyorlar. Ayakkabının esnememesi bir dezavantaj; uzun süre kullanmama karşın benimkiler hala ayağımı çok sıkıyorlar. Fiyat, tasarım ve işçiliğe oranla pek de ucuz değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.