29 Eylül 2007

SALOMON PRO ICE tırmanış ayakkabısı

 

Bu ürün 2004 yılından beri üretilmiyor ama piyasada bulunabiliyor.

Oldukça hafif ve etkin bir tırmanış ayakkabısı. Salomon tarafından özellikle günübirlik buz ve donmuş şelale tırmanışı için geliştirilmiş bir model olan Pro İce, dağcılığa ve buz tırmanışı içeren alpinizme de çok uygun. Tekinin ağırlığı 980 gram kadar olan ayakkabı normal ve dar modellerde ayrı üretilmiş; üst kısmı yekpare, suya dayanıklı yarma deriden yapılan ayakkabının Advanced Chassis taban sistemi tam sert, hiç bükülmüyor ve şoka dayanıklı olmanın yanısıra gayet de sağlam. Salomon’un kendine has Contagrip tabanı oldukça tırtıllı yapıda ve kayaya da gayet iyi tutunuyor. Bu ayakkabının özelliği, boğaz kısmının kullanıcı tarafından yumuşak veya sert konumda kullanılabilmesi; bunun için de sert plastikten ön bilek parçaları verilmiş. Aslında, bu plastik parçalar olmadan bot gayet bilekten bükülebilir durumda oluyor; yani yürüyüş ve basit kar tırmanışlarında da etkinlik sağlanmış bence. Ayakkabı Thinsulate yalıtımlı olduğu için ayağı sıcak tutuyor.

Artıları: Her tür krampon kullanımına çok uygun bir ayakkabı (sadece, Charlet marka kramponlarının topuk tokasına uyum için verilen plastik parçaları krampona takmak gerekiyor) ve krampon olukları süper! Çok sağlam bir ayakkabı; yüksek çarşak bandı ve derisi aşınmaya çok dayanıklı; profili dar ve alçak olduğu için sağa sola takılması daha zor. Kutudan çıktığı ilk andan itibaren çok rahat , konforlu bir ayakkabı ve aslında muadili olan ağır dağ botlarına göre oldukça hafif de. Contagrip taban kayada çok iyi tutunuyor. Turuncu – siyah rengi çok hoş ve estetik; botun bağları kolay sıkılıp açılıyor ve istenen sıklık verilebildiği için botun ayakta kontrolu çok iyi. Giyip çıkartması kolay bir ayakkabı. Isıtıcı özelliğine karşın nem ve koku yapmıyor. Dik buzda tırmanış için mükemmel performans sağlıyor.

Eksileri:
Dili biraz uzun, geniş ve büyük; bu da bazen rahatsız edici olabiliyor. Charlet kramponları için verilen adaptör parçalar kullanılmazsa krampon sağlıklı oturmayabilir (sadece Charlet otomatik kramponlar için geçerli). Bot su geçirmez türde değil; ıslak kar ve sulak ortamda kesin su alır (ama zaten amacı bu değil!). Bunun dışında, genel amaçlı dağcılık için biraz sert bir ayakkabı.

Bu yazı yorumlara kapalı.