29 Eylül 2007

SALOMON PRO ROCK dağ ayakkabısı

 

Maalesef bu ayakkabı artık üretilmiyor.

Salomon firmasının yazın dağa yaklaşım, orta derece zorlukta tırmanış ve alpin kaya tırmanışı için ürettiği hafif bir dağ ayakkabısı. Çifti 885 gram ağırlıktaki Pro Rock, gerçekten de çok rahat bir dağ ayakkabısı ve Salomon’un genel özelliği olarak, bu ürün de kutudan çıktığı andan itibaren çok rahat şekilde giyiliyor, ayağa uyum için zaman geçirme sorunu yok gibi. Yarı otomatik – oynar kramponlarla kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan ayakkabının dışı deri tersinden yapılmış.

Artıları: Ayakkabının boğazı yüksek ve bileği iyi koruyor ama o şekilde tasarlanmış ki, tırmanışta bilekleri hareket ettirmeye ve hassas hamle yapmaya da izin veriyor. Dışındaki deri tersi, yüksek çarşak bandı ve tamponu andıran kauçuk korumaları ayakkabının aşınmasını en aza indirgemiş. Mountain Contagrip tabanı kayada çok iyi tutunuyor ve düşük profili ile bir tür tırtıllı kaya tırmanış ayakkabısı giyme hissi yaratıyor. Ayakkabının hiçbir su geçirmezlik iddiası yok ama gayet suya dayanıklı ve ıslanınca da hızla kuruyor. Kısacası kullanıcı dostu ve estetik açıdan da hoş bir ayakkabı. Pro Rock çok hafif ve ayakta ağır dağ botu taşıma hissini tamamen yok ediyor. Bağlama sistemi çok rahat ve etkin. Dar ve geniş bedenlerde üretilmiş olması da her tür ayağa uyumunu garantiliyor.

Eksileri: Boğaz kısmındaki yapısının çok dikişli olması uzun vadede dayanıklılığı azaltıyor (ama bu da bileği korurken bükülgenliği ve tırmanış esnekliğini sağlıyor). Taban biraz ince ve ağır kullanımda hızla aşınabiliyor, özellikle de tayak kavisi altındaki yan kısımlarda taban kauçuğu çok hızlı aşınıyor, topuktaki şok emici yumuşak parça da tırmanışta çok zarar görüyor. Ayakkabıyı Charlet- Petzl kramponlarla kullanırken, topuk kısmına gelen plastik tokası olan modellerde, ayakkabıyla verilen özel parçayı kramponun topuk tokasına geçirip kullanmak gerekiyor (sadece Petzl- Charlet kramponlar için geçerli). Son olarak, iç kısmındaki keçe ve poliüretandan oluşan astar koku yapabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.