29 Eylül 2007

SCARPA PHANTOM 8000 Yüksek İrtifa Tırmanış Botu

 

 Scarpa firmasının soğuk, yüksek dağlardaki teknik kaya, buz ve miks çıkışları için yaptığı,  ileri düzeyde bir dağ ayakkabısı. Üç esas kattan oluşan bu bot, yeni model yüksek irtifa ayakkabılarının en son düzeyini temsil ediyor ve yalıtım olarak Millet Everest modeline eşdeğer olduğu öne sürülüyor. Fonksiyon olarak ise ondan daha ileri olabilir çünkü bu, soğuk ve yükseklerdeki teknik tırmanışlar için yapılmış, ayak şekline uyumlu bir ayakkabı. Kevlar- Gore-tex kumaştan tozluklu, neopren iç kılıflı, mesli bir ayakkabı olan Phantom 8000’in çiftinin ağırlığı 2.9 kilogram. Phantom 6000 adı ile daha kısa tozluklu ve az yalıtımlı bir modeli de mevcut… Bu botu 2005 yılında, Nepal’in 7161 metrelik  Pumori Dağı’nda çok soğuk bir  mart ayı tırmanışında kullandım. 2011-2012 modelleri çok daha iyi şekilde yeniden  tasarlanmış.
Artıları:
Ayakkabı dar profilli, ayağı iyi kavrıyor ve az hacimli, kısacası ayağa bir çimento kalıbı giymek hissinden çok, güzel bir kaya tırmanış botu giyme hissini veriyor. Vibram Dual grip tam sert taban ve Scarpa’nın Trilogy Tech Sole System iç tabanı ile hemen her tür krampon bu bota takılabiliyor (mesela, Millet Everest’e her krampon uymaz çünkü botun krampon olukları ve tabanı sadece belli türlere uygundur!). Yalıtım: 3 esas kattan en içte Cordura kumaştan, yün ve Primaloft yalıtımlı mes, ortada aluminyum yüzlü ısı yansıtıcı ve özel yün kaplı mat paneller, dışta ise kapalı hücreli matla yalıtılmış, Kevlar / Keprotec, Cordura dayanıklı süpertozluk ve arada neopren kaplama. Kısaca, yalıtımı eksik (aşağıya bakın!) ama  plastik ayakkabı + neopren bot kılıfı + süpertozluk kombinasyonlarına göre biraz daha hafif ve aynı yalıtımda sayılır.. Giyilip çıkarılması çok hızlı ve de kolay; hızlı ip bağlama- sıkma sistemleri, cırtcırtlı sıkıştırmalar ve dışta sağlam, çok kalın bir su geçirmez fermuar sistemi var. Yüksek, kauçuk çarşak bandı ve Kevlar/ Keprotec parçaları ile dışının aşınması zor. Ayrıca, görünüşü ve renkleri estetik bir ayakkabı.

Eksileri: Güzel ve teknik  olmasına karşın hala zayıf bir ayakkabı. Yalıtımı Millet Everest gibi modellerle mukayese kabul edemeyecek kadar   eksik..  Eksi 20 derece ısının altında bu botla ayak parmaklarınızı dondurmanız ve kaybetmeniz  çok muhtemeldir. Mesi son derece zayıf ve ince, zar gibi kalınlıkta ve ayağı sıcak tutmuyor, dış kılıfın  da, özellikle de hayati önem taşıyan ön kısmında, yalıtımı neredeyse hiç yok! Scarpa’nın Cumbre modeli yazlık tek kat dağ botu ile kabaca aynı yalıtım var bu ayakkabıda.  Bazı ciddi tasarım hataları ve gençlik hastalıkları var; tozluğu kapatan bkalın  sugeçirmez Tizip  fermuarı kullanmak çok zor ve her sefer zorlayarak açıp kapatılıyor- dağda elinizde kalması an meselesi, soğukta sertleşince de iyice zor (Scarpa son zamanda bunun için silikon bazlı yağ veriyordu)! Ufak bir detay olarak, iç sıkma cırtcırtlar botun dışının iç kısım kaplamasına hasar verip tüylendiriyorlar.  Fiyatı son derece astronomik,  karşılığına değmeyecek kadar pahalı..  2007 modeli, benim kullandığıma göre biraz daha iyi bir bot, özellikle mesi daha iyi yapılmış. 2011 modeli sanırım oldukça geliştirilmiş.

Bu yazı yorumlara kapalı.