3 Kasım 2009

SELÇUK / BELEVİ KALEALTI’NDA TIRMANIŞ ve BOULDER 2009

img_2700.JPGimg_2703.JPGimg_2763.JPGimg_2743.JPGimg_27391.JPGimg_2826.JPGimg_0229.JPGimg_01901.JPGimg_0050.JPGimg_0220.JPGimg_2850.JPGimg_28381.JPG

(Fotoğraflar için Aykut Yıldızalp ve Özgür Aydoğan’a çok teşekkürler!)

Geçen hafta sonu, 30 ekim- 1 kasım 2009 tarihleri arasında İzmir yakınlarındaki Selçuk / Belevi kayalıklarında tırmanma şansım oldu. Zirve dağcılıktan arkadaşlarla adeta bir şenlik kıvamında gerçekleşen kampta, halihazırda 6-7 boltlu spor rotanın (VI, VIII dereceler arasında) mevcut olduğu Kalealtı kayalıklarının altında kamp kurduk. Belevi Belediyesi’nin  ve Belediye başkanı Özcan Işık Bey’in  değerli destekleri ile, kamp yerine su tankı, gölgelik, sandalye geldi,  çok teşekkür ediyoruz.

Güzel gri  kireçtaşından olan ve uzunluğu bazı yerlerde 100 metreyi bulan kayalıklar oldukça masif ve aslında pek de belirgin çatlak hatları içermiyor, daha çok yüzey rotaları var.. gerekli çalışma ve yatırımla bu kayalıkların yakında geniş bir sportif  tırmanış bölgesine dönüşeceği kesin. Gerçekten de, Selçuk ve Belevi civarında çok değişik niteliklerde sportif ve geleneksel tırmanışa uygun bölgeler var, yani potansiyel çok büyük!  Ben de, oldukça çok temizlik yaparak, aşağıda göreceğiniz  iki adet  geleneksel rotayı açtım:

1- ‘Eşkiya Yatağı’, V+, 27 metre. Gri ve slop tutamaklı bir yüzeyden çıkan bu rota, ne yazık ki  çok çürük bir olukta sona eriyordu; bu nedenle  istasyonuna Söke’li tırmanıcı abimiz Özel Pak tarafından bir adet  iniş boltu yerleştirildi ve iniş güvenli hale getirildi. (yukarıdaki resimdeki sarı hat)

2- ‘Kömürcü Çırağı’ V+, 25 metre. Bu rota, üç ay önce bölgeyi kavuran bir yangın nedeniyle yanmış birçok çalının içinden geçiyor; tırmanana kadar kapkara oldum:). Rota, benden sonra İzmirli dostum Hakan Arsan ve  Selçuklu arkadaşımız Özgür Aydoğan tarafından sıkı şekilde temizlendi ve tüm çürük taşlar, yanmış çalılardan kurtarıldı. (yukarıdaki resimdeki kırmızı hat)

Boulder (kısa kaya) seven dostlar üzülmesin, bu bölgede boulder için de harika olanaklar var. Tabanının kıyısı definecilerce tarumar edilmiş çok güzel ufak bir mağarada ‘Yaramaz Çocuk’ adlı bir boulder geçişi yaptım, gri ve küçük cep  tutuşlu bir arktan oluşan tavanda 3 değişik rota oluştu (yukarıdaki resimde, sarı hattın solunda, zemindeki mağara).

Belevi kayalıklarında arazi sahibinden kaynaklanan sorunlar var, umarim bu sorunlar çözülür de bu güzelim tırmanış bölgesi herkese açık olur. O zaman ben de daha çok rota açabilirim:-)

Kısa bir haftasonunda birkaç güzel, eğlenceli tırmanış, dost insanlarla beraber ve güzel havada.. tırmanışla kalın!

CLIMBING and BOULDERING in SELCUK- BELEVİ

A cold early winter day in Turkey translates to a balmy day in Aegean coast of Turkey. İt was end of october and i had the chance to go to a new-born climbing area near İzmir, Selcuk which is well-known for touristic purposes. The 100 m. high limestone cliffs of Belevi are really nice and they look intimidating from far away. İn this place  there existed  some sports routes. Now was the perfect time to introduce my stoppers  and friends with this rock! Alongside some beautiful bouldering on the mouth of a smallish cave which i named ‘Yaramaz Cocuk’ , i made two  straightforward trad routes: ‘Eskiya Yatagi’ ( V+, 27 m.) and ‘Komurcu Ciragi’  (V+, 25 m). The rock was a bit rotten  and full of vegetation and necessitated quite a lot of cleaning action.

Great thanks to the club ‘Zirve Dagcilik’  for the support and logistics.

Unfortunately, the area is now having problems with the landlord – let’s see what happens in the future. İ  really would like to climb again in the region.

Bu yazı yorumlara kapalı.