29 Eylül 2007

SIMOND MAKALU MIXTE krampon

 

 Simond firmasının ürettiği Makalu serisinden kullanışlı ve agresif bir krampon; dağlardaki buzul, kulvar tırmanışları, klasik dağcılık ve miks tırmanış için tasarlanmış bir model. Makalu modelindeki bağlama hem ön kayışlı hem de ön metal tokalı, Makalu Mixte ve 412 modellerinde ise sadece ön plastik kayış var. Krampon 12 dişli, 38-45 arasında ayakkabılara uyumlu ve ağırlığı ise modele göre 960 ila 1050 gram arasında değişiyor.

Artıları:
Bu kramponun diğerlerine göre uzun olan dişleri bence büyük bir avantaj çünkü özellikle yumuşak plastik buzda ve sert karda daha çok tutunma sağlıyor (ancak ayni bağlamda sert şelale buzunu daha çok kırıyor). Dişlerin biraz (birkaç derece kadar) dışa doğru açık olması miks zeminde, buzlu kayada tutunmayı görece rahatlatırken karın krampon tabanına tutunmasını engellediği de firma tarafından açıklanmış (bence alakasız ya neyse!). Rapido sistemi olarak adlandırılan hızlı ayar sistemi oldukça güvenli ve sağlam; en azından klasik somun – vida sistemlerine göre daha başarılı olduğu kesin. Plastik arka tokadaki somunlu ayar sayesinde değişik tür botların değişik yükseklikteki arka oluk yapılarına göre ince ayar yapılabiliyor (ancak artık her kramponda bu ayar var). Botun dişleri, özellikle ilk alındığında aşırı derecede keskin; bu da buzda çok avantajlı ama tozluk ve pantolon paçalarınız için hiç hayırlı değil! Kramponun ayrıca satılan, oldukça pahalı, çirkin mor renkte, dandik bir anti- kar plakası var, bu kramponu aldıysanız mutlaka bunu da edinin. Genelde bakınca kullanışlı ve kaliteli bir krampon.

Eksileri: Aletin aşırı keskin ve çok uzun dişleri paçalara ve bacağa hasar verici olabilir, krampon her bota uygun olmayabilir, anti- kar plakası biraz dandik ve çirkin, takması ve çıkarması da zor. Bunun dışında ön kayışı oluşturan plastik biraz kalitesiz ve kırılgan gözüküyor; umarım biryerlerde kırılıp başıma iş açmaz! Son olarak, kramponun arka toka bağlaması biraz önden olduğu için kramponun arkası biraz oynak kalıyor, işlevde sorun olmasa da hoş değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.