17 Eylül 2007

STICHT PLATE ip emniyet aleti

 

Hemen her metal emniyet aksamı üreten firmanın bir ‘sticht plakası’ oluklu ip emniyet aleti vardır herhalde. Artık ‘eski okul emniyet aleti’ olarak tanımlanan sticht plakası, eskimeyen bir klasiktir ve ipe oldukça iyi hakimiyet sağlar. Camp, HB, DMM, Cassin ve daha bazı başka Avrupa firmalarının ürettiği sticht plakası, yayı sayesinde şokları daha iyi emiyor ve yumuşak ip hareketini sağlıyor. Her koşulda (buzlu, donmuş, ıslak iplerde) çok işe yarayan ve ipe yeterli hakimiyet sağlayan bir gereç. Bazı modellerde bir delik 10-11 mm, diğeri 8-9 mm. çapında olabilir; değişik boyuttaki iplerde emniyet için uygundur. Ayrıca bu tür plakaların yaysız modelleri de vardır. Yeni emniyet aleti tasarımlarının daha etkin ve kullanışlı olması nedeniyle, Sticht tarzındaki aletler artık arka planlarda kalmıştır.

Artıları: Yayı sayesinde ipteki şokları daha iyi alır, iyi sıkışır ve kolay açılır (kısacası diğer emniyet plakalarının pek yapamadığı şekilde etkin kullanılır). Ucuzdur. Bağ ipi olduğu için ipten çıkarken veya girerken elden düşürme ve kaybetme ihtimali azdır. Aluminyum olduğu için çok hafiftir. Çift ip tekniğinde emniyet almak, iki kişiye birden emniyet almak ve çift iple iniş için ideal alettir.İple  inişte, yayı sayesinde ipi aşırı büküp sıkıştırmadığı için istasyona verilen şoku azaltarak, kilitlenmeden iniş sağlar.

Eksileri: Bu tür tüm aletlerde olduğu üzere, kullanımını bilmeyen veya acemi kişiler yanlış kullanırlarsa ipi elden kaçırıp kaza yapmak ihtimali vardır. Kısaca kullanımına hakim olmak gereklidir! Bu türdeki tüm aletlere, HMS karabine takıp düşmesini engellemek amacıyla, ayrıca  ince bir bağ ipi yapmak gerekiyor, bu ipi de, tırmanış ipine temas edince eskidiği için aralıklarla değiştirmek gerekir.. Belde taşırken yayın sağa sola takılıp sıkışması, tırmanışta takozlara ve ipe girip takılması da can sıkıcı bir detaydır! Bir de, modern, çok ince dinamik iplerde sürtünmesi yeterli olmayabiliyor; bazı firmaların 8-9 mm’lik ipler için özel ürettiği bu tür plakalara bakın…

Bu yazı yorumlara kapalı.