17 Haziran 2010

SUUNTO CORE serisi outdoor saatler

 

 

Outdoor veya dağcılık ile ilgili kullanışlı, sağlam ve şık bir saat arıyorsanız Finlandiya’nın Suunto markasını inceleyin. Suunto’nun dağcılık ve outdoor uygulamalar için geçen sene piyasaya çıkarttığı Core serisi, elektronik pusula, altimetre, barometre, derinlik ölçer, gündoğumu / günbatımı alarmı, kronometre, termometre ve fırtına alarmı gibi özellikleriyle bilinen model olan Vector’un üzerine oldukça geliştirilmiş. Aslında bir ‘bilek üzeri bilgisayarı’ olarak irtifa kaydı, irtifa fark ölçümü, yarı otomatik pusula kalibrasyonu,  farklı saat ve alarm fonksiyonları gibi detayları da var bu saatin.  Çok farklı renk ve kayış seçenekleri ile her zevke uyacak kadar da değişken. Tavsiye edilir, zaten Suunto dünya çapında hemen tüm doğa sporcularının kullandığı tek marka denilebilir…

Barometrik basınç ölçümüne dayalı altimetre fonksiyonu deniz seviyesinden -500 metreden 9000 metreye ( 29.500 fit) kadar işlevli ve 1 m / 3 fit aralıklarla ölçüm yapıyor, oldukça da hassas. Normalde dağcılıkla ilgili saatlerde hiç olmayan bir özellik- Core serisinde -30 metreye kadar derinlik ölçer de var ve 0.1 m ölçüm hassasiyeti mevcut (yine de, bu saatin dalış amaçlı olmadığını belirtmek gerek). Barometre fonksiyonu hava basıncına göre işliyor ve grafik gösterge  veriyor; hava durumunda ciddi bir basınc değişikliği olursa alarm veren opsiyonel ‘ fırtına alarmı’ özelliği var. Pusula 1 derece aralıkla çalışan  ve sapma açısı ayarı da olan elektronik türden (bu saatin pusula fonksiyonunun dağlarda çok işime yaradığını ve en az birkaç sefer canımı kurtardığını söylemem doğru olur!). Core serisinin  30 metre derinliğe kadar su geçirmezliği var. Saatin camı kolay çizilmeyen mineral kristal camdan imal edilmiş ve oldukça geniş, kolay okunan bir şekli ve renk kombinasyonları var. Saatin kullandığı CR 2032 model bataryayı da kendiniz değiştirebiliyorsunuz- üstelik batarya kapağı aşınmayacak metalden yapılmış, önceki modellerde plastikti ve kolay aşınıyordu.

Bana sorarsanız Core serisinin en büyük derdi, altimetre ile barometreyi kadranda aynı anda görememek; iki ayrı uygulama olarak modu değiştirerek görebiliyorsunuz. Ayrıca wristtop computer (bileküzeri bilgisayarı)  modu da fazla karışık, kolay kullanılamıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.