26 Eylül 2007

THE NORTH FACE / A5 ALPINE PACK tırmanış çantası

 

 Amerikan A5 firmasının en eskiden Ballistic Pack adıyla ürettiği bu çanta, A5 firmasını The North Face satın aldıktan sonra A5 Alpine Pack olarak, eski tadını bozmadan yeniden tasarlanmış. Ters damla şekliyle güzel bir tırmanış çantası olan A5 Alpine Pack, 25 litre kadar hacimli ve boş ağırlığı da bir kilo kadar. Herşeyin büyük çekme çantalarında iple çekilerek taşındığı çok günlük yapay büyük duvar tırmanışlarında lider tırmanıcının çantası olarak yapılmış ve günübirlik duvar ve dağ tırmanışları için mükemmel bir çanta. 2003 yılından sonra üretimi kesilmiştir.

Artıları:
Her detayı düşünülerek tasarlanmış olan çantanın şekli harika; bel kısmı çok dar, üstü ise yukarı doğru genişleyen bir damla şeklinde; böylece yük yukarıda ve vücuda yakın durarak dengeli tırmanışa yardımcı oluyor ve tırmanırken (veya kayarken) kollar arkaya hareket edince çantaya asla değmiyor.. İnce bir bel kayışının olması tırmanışta denge için yararlı; çantaya giriş çıkış çok sağlam ve kalın bir yarım ay fermuar ile yapılıyor. Çantanın iki adet kazma – buz aleti asma yeri (zincir perlon ve cırtcırtlı sıkıştırmalarla ayarlı), yanlarda ikişer sıkıştırma kayışı ve bel kayışındaki malzeme askısının yanısıra,- gövdesinin her iki yanında çıkartılabilir, ayarlı malzeme askılıkları var. Omuz kayışından çantanın arka yanına takılan sarı perlonbant askılıklar teknik tırmanışta çok yararlı ve kullanışlı; özellikle de malzemelerin (takozlar, ekspresler, sikkeler vb.) asılıyken öne kaymaması açısından çok önemli (normalde, bir duvarda çanta üzerinden malzeme omuz askısı geçirmek pek hoş bir iş değildir). Çanta iç hacmi göründüğünün aksine oldukça büyük, biraz organizasyon ile çantaya çok şey sığabiliyor. İçerdeki küçük ve fermuarlı, kare şekilli cep ise ufak ıvır zıvırı saklamak için işlevsel. Çantanın kazma askılık zincir perlonlarının üstünde ve yanlarda, gerekirse çekme ipi bağlamak ve çantayı asıp iple çekmek üzere sağlam perlon halkalar var. Sırt sistemi çok basit ve sadece bir mattan oluşuyor; neyse ki omuz kayışları geniş.. sırt sistemindeki kalın mat, acil bir durumda gerekirse (mesela; bivakta) hemen çıkartılarak oturak vb. olarak kullanılabiliyor.. Sağlamlık olarak çanta çok iyi; tüm ana dikişler içten desteklenmiş ve kumaşlar -özellikle de aşınabilecek taban ve yanlarda- gayet dayanıklı türden seçilmiş. Yıllarca kullanıma bana mısın demeyecek bir malzeme.

Eksileri:
Çanta aşırı ağır yük için iyi değil (zaten bu iş için yapılmamış), zira kötü doldurulursa çok şekilsiz oluyor ve tabanı dar, üstü geniş olduğu için tabii ki ayakta durmuyor. Ayrıca yarısı boşken de taşıması çok şekilsiz olabiliyor. Çantada bir kafa cebinin eksik olması büyük sorun; çünkü her zaman gerekmeyen ama gerektiğinde kolay ulaşılması lazım olan ilkyardım, tuvalet kağıdı vb. eşyalar çantanın içinde, derinde tutulmak durumunda kalınıyor.. Çantanın sırt sistemi olmadığı için, özellikle şekilsiz yükler ile doldurulunca (mesela, bir duvar tırmanışında ayakkabılar) yük sırta batabiliyor.. Başka bir garip sorun: çantanın sırt sistemi vücudu rahatsız etmeyecek türde polyester bir kumaştan yapılmış, ama çanta yıkanınca bu kısım (sadece bu kısım!) çekip küçüldü! Sonuçta kumaş bir zarf içinde sırta giren mat içeri sığmadı ve başka, daha küçük ve ince bir mat kesmek gerekti (veya orijinal matı kesip yeniden boyut veriyorsunuz).. Buz aleti askılıkları çekiç vb. küçük gereçler için biraz geniş; bunlar aradan kayıp düşebiliyor. Çantaya fermuardan girip çıkmak dertli; her seferde iki toka açıp fermuarı açmak uğraştırıcı..

Bu yazı yorumlara kapalı.