10 Şubat 2009

THE NORTH FACE APEX TREKKİNG/ CLİMBİNG PANTS

 

 

 

Bu ‘softshell’ tarzındaki  dağcılık pantolonunu edindim edineli, ne Gore-Tex pantolon ne başka birşey giymedim. Bu pantolonla Himalaya’da 6200 metrelik buzlu zirvelere, Türkiye’de kış tırmanışlarına, kayada teknik tırmanışlara gittim. Esnek ve sağlam, bedene iyi oturan, ıslanmaya  dayanıklı (ama su geçirmez değil), hızlı kuruyan ve hafif. Daha ne olsun? Ortalama ağırlığı 590 gram olan pantolon, The North Face’e has sentetik Apex Universal kumaşından yapılmış ve değişik modelleri var; Apex trekking biraz daha boru paçalı ve bolcayken, Apex Climbing daha fit oturan, taytvari bir pantolon.  Apex Alpine adı altında dizleri  ve paça içleri kevlar destekli modeli de mevcut. Tüm  modellerin cep konfigürasyonları farklı.

Artıları: İçinde giyilen tabakalar değiştirilerek trekking, tırmanış gibi dağcılık uygulamalarında kolayca kullanılıyor, hafif, esnek, ıslanmayan, hareket kabiliyeti veren, kaliteli işçiliği olan bir pantolon. İki bel cebi ve bir adet fermuarlı yan bacak cebi ve sabit, ayarlı, plastik tokalı  bel kemeri var. Apex climbing modelinde ön fermuar (erkek için) tersten açılıyor; özellikle emniyet kemeri giyerken önemli bir özellik. 

Eksileri: Dört  mevsimlik olmasına rağmen aşırı ıslaklık olan, yağmurlu ortamlar için değil tabii ki.. O tür şartlarda Gore-tex gibi tamamen su geçirmez- soluyabilir ürünler gerekli.

Bu yazı yorumlara kapalı.