23 Eylül 2007

THE NORTH FACE DENALI polartec ceket

En eskiden beri klasik olarak bilinen bir ceket.. The North Face firmasının ürettiği ve Denali, polartec 300 kumaştan imal edilmiş ve oldukça sıcak tutan , vücudu etkin şekilde saran bir tasarım. Zannederim, bir dönem dünyada en çok taklit edilen polartec ceket modeli buydu! Ceketin ağırlığı 750 gram kadar.  Kaliteli bir ürün ancak günümüz teknolojisinde artık ağır, işlevsiz ve demode desem çok doğru olur. Bugün itibariyle sadece Amerika TNF’de üretilen bir model, Avrupa’da  bu model yok.

Artıları: Vücuda oturan kesimi nedeniyle tırmanması oldukça rahat bir ceket; özellikle de yaz duvar tırmanışları için uygun. Emniyet kemeriyle giyilmesi kolay çünkü beli kısa. Yeniyken ve polartec 300 kumaşı eskimemişken çok iyi ısıtıyor. Aşınmaya karşı dayanıklı çünkü üst vücut, boğaz ve dirsekler/ kol arkası bölümleri taslan adlı dayanıklı naylon kumaşla tamamen destekli. Bu, aynı zamanda ceketin rüzgara ve hafif ıslaklığa karşı da dayanıklılığını arttırıyor. Cekette dört büyük cep var (iki karın, iki göğüs cebi) ve ön kısımda boydan boya, büyük dişli ve sağlam bir fermuar kullanılmış. Uygun su geçirmez / nefes alabilir dış ceketler ve kaztüyü ceketlere bağlanmak üzere kol çıtçıtları da var (bu durumda, dış ceketle bunun fermuarı uyuyorsa , ceketi ters çevirip diğer ceketin içine bağlıyorsunuz). Aslında, 1990’lı yıllar başında The North Face firmasının ‘expedition system’ adı altında üretttiği tüm bir giyim sistemi vardı ve Denali de bunun bir parçasıydı. Ceket hemen her renkte üretilmiş ve hemen her bedende de ( XXS-XXL) bulunabiliyor. Ceketin uzun koltukaltı fermuarları soğuk ama güneşli günlerde tırmanırken veya ani ısı değişikliklerinde çok işe yarıyor.

Eksileri: Ağır ve demode; zira günümüzde piyasada esnek, rüzgar ve suya dayanıklı polartec vb. kumaştan (mesela stretch windbloc), ergonomik kesimli mükemmel tırmanış ceketleri var ve bunların ortalama ağırlığı 350-400 gram kadar, yani neredeyse Denali’nin yarı ağırlığı! Denali çok hacimli; ısıtmasına göre çantanızda fazla yer tutuyor. Ceketin üzerinde gereksiz çok cep var. Bir dezavantaj olarak, bel ve kol ağızlarındaki lastikler ve ana fermuar uzun kullanımın ardından bozulup açılıyorlar ve bunları değiştirmek dertli olabiliyor. Ayrıca bu ceket tek başına kullanılınca beli kısa olduğu için kıçı kapatmıyor; kışın mutlaka beli örten bir salopet vb. ile kullanmak gerek.. Ergonomik kesimli değil; mesela kolları yukarı uzatınca bel açılıyor ve ceket yukarı toplanıyor.. Denali’nin fiyatı ise bir polartec ceket için astronomik (ve lüzumsuz çok) denilebilir! Tavsiye edilmez.

Bu yazı yorumlara kapalı.