26 Eylül 2007

THE NORTH FACE FLIGHT JACKET tırmanış ceketi

 

Bu ürün The North Face’in 2003 yılı koleksiyonundaydı, ama Hyvent DT, 2.5  vb kumaştan bu tür hafif ceketler (mesela mesela Venture Jacket) piyasada var.

İlla ki Gore- tex ceket istemeyenler, daha ucuz ama özellikli bir ceket arayanlar veya hafif, nefes alabilir ceketlerde bir seçenek isteyenler için.. The North Face firmasının ürettiği bu ceket üç kat Hyvent kumaşından ve su geçirmez, nefes alabilir özelliklere sahip. Basit, hafif ve hareket kabiliyeti yüksek olan bu giysi tırmanmak, bisiklete binmek vb. aerobik faaaliyetler için son derece uygun. Ağırlığı 590 gram, paket boyutu ise çok ufak.

Artıları: Çok hafif, çok ufak hacimli bir ceket. Gore-tex XCR ceketler ile karşılaştırılabilir derecede su geçirmez, ama çok daha nefes alabilir bir kumaşa sahip, bunun bir nedeni de kumaşın DWR adlı su geçirmezlik işlemine tabi tutulmuş olması ve suyu emmeyip kaydırarak atması. Tüm dikişlerin içten ısıl bantla  yalıtılmış olması da yağmurda su geçirmezlikte önemli.. Yan ve öndeki esnek kumaş paneller nedeniyle hareket kabiliyeti yüksek; ceketle tırmanmak son derece rahat ve vücuda çok fit şekilde oturuyor. Üzerinde sadece gerektiği kadar cep var (içte iki gizli tül cep, dışta iki büyük cep ve dışta bir de Napolyon cebi). İki dış cebin aynı zamanda koca göğüs havalandırmaları olarak  yararlı işlevleri var. Kapşon yapısı çok güzel; esnek kumaştan tasarımı ve lastiklerin tek el ayar özerllikleri ile kaskla da kolayca kullanılabiliyor veya gerekmeyince katlanıp  yaka içeri kıvrılıyor. Ceketin fiyatının da bir Gore-tex XCR  ceketin çok daha azı kadar olması büyük avantaj.

Eksileri:
Bu ceketin görece dayanıklı  kumaştan yapılmış bir Gore-tex XCR  ceket kadar sağlam olmadığı kesin. Bununla uzun süre ağır koşullarda tırmanılırsa eskimesi kaçınılmaz, çünkü kumaşı çok ince. Ama bunun dışında hiçbir eksik yanı yok bence; hızlı dağ tırmanışları için ideal ceket.

Bu yazı yorumlara kapalı.