22 Eylül 2007

THE NORTH FACE HIMALAYAN MITTS kaztüyü ekspedisyon eldiveni

 

 

 The North Face’den süper kaliteli ve yalıtıcı  bir kış dağcılık donanımı olan Himalayan Mitts, 7000 veya 8000 metrelik dağlara giden, kış dağcılığı yapan kişilerin ellerini korumak için vazgeçilmez malzeme.. Ripstop (yırtılmaya mukavim) Gore Winstopper kumaştan yapılmış, sırtı 800 dolgu gücünde kaztüyü, içi sentetik termal elyaf Primaloft ile yalıtılmış, avuç içi ise ıslanmayan, kaymayan Pittards Armortan gerçek deriden yapılmış. Siyah renkte ve çifti ortalama 200 gram kadar ağırlıktaki bu tek parmaklı kaztüyü eldivenler, piyasada emsalleri arasında en üstünü sayılıyor.. Alırken, içinde orta kalınlıkta (mesela powerstretch vb.) beşparmaklı bir eldivenle giyecek kadar geniş olmasına dikkat edin. S- XL bedenler arasında bulunabiliyor.

Artıları: Dışı nem ve ıslaklığa, rüzgara çok dayanıklı, sağlam ve nefes alabilen Gore Windstopper kumaştan olan eldivenin içinde 800 fill power kalitesinde kaztüyü yalıtım var. Avuç içleri ıslaklığa ve yalıtımın basılmasına karşı, kaztüyü yerine sentetik Primaloft elyafıyla  yalıtılmış. Eldiven oldukça dayanıklı; avuç içleri iki kat destekli sağlam, suya dayanıklı  ve metal dağcılık donanımını kaymadan kavrayan yumuşak deriden, el sırtı ve alt – üst yanları ise çok sağlam bir kumaş olan 210 D dyneema kumaştan yapılmış. Tasarımı ergonomik, ele uygun kavisli olan eldiveni giyip çıkarmak kolay; eldiven aynı zamanda bilek bağı olarak da çalışan lastik iple önkolda büzülüyor ve elin sırtında da, tokayla sıkılan perlon kayış var. Ceket kolunuzda D-halkaları varsa, bu eldiveni çıkarınca uçmaması için kollarınıza tokayla klipsleyebiliyorsunuz (genelde The North Face ceketlerde oluyor). İşçilik, tasarım ve kalite çok yüksek, elinize alınca bunu kolayca görebiliyorsunuz. Eldivenin burunundaki kırmızı perlon şeritler ne işe mi yarıyor: eldiveni burunundan ipe asıp kurutmaya..

Bu eldiveni giyip çıkartmak oldukça rahat, birçok başka bu tür eldiven ile karşılaştırınca. Çok önemli bir özellik, soğukta ve tırmanışta zaman kaybı ve sabır kaybını engelliyor. 


Eksileri:
Pek de yok, sadece bu eldiveni giydiğiniz yerlerde hareket kabiliyetiniz çok düşüyor; buz kazması tutmak veya kar küreği kullanmak gibi kaba işlerde kullanmak kolay ama tabii ki ince iş yapamazsınız.

Bu yazı yorumlara kapalı.