17 Kasım 2008

THE NORTH FACE HIMALAYAN PARKA yüksek irtifa giysi sistemi

 

The North Face Himalayan Parka, bulunabilecek en iyi yalıtıma sahip ve en kaliteli yüksek dağ ceketlerinden birisi. Zaten bu parka, The North Face’in Himalayan suit tek parça giysisinin üst kısmı  niteliğinde. 7000 ve 8000 metrelik dağlar, kutuplar gibi aşırı soğuk koşullar için ideal. Ağırlık ortalama 1200 gram, unisex ve S-XL arası bedenlerde üretilmiş.. Eski modelini Everest, Baruntse ve Pamir’deki Peak Communism, Peak Korzenevskaya gibi 7000 metrelik dağlardaki tırmanışlarımda kullandığım bu ceketten çok memnunum ve Dhaulagiri ve K2   gibi 8000 metrelik dağlarda da, bu parka ve alt kısmı olan Himalayan Pants’ı kullandım. Ceket 2009 yılı için siyah ve pas turuncusu, 2010-2011-2012 yılları için ise  kırmızı, mavi, siyah ve altın sarısı renkte üretiliyordu.  2012 kış için  yeni  ve yeniden tasarlanmış bir Himalayan Parka tasarımı geliyor! Bunu da bir diğer bölümde değerlendireceğim.

Artıları: 800 dolgu gücünde üstün, teleği az kaztüyü ile çok kaliteli ve teknik bir yalıtıma sahip. Yalıtımın riskli yerlerinde Climashield Neo adlı sentetik yalıtım da kullanılmış. Yalıtımın nemlenmemesi ve dış koşullardan yeterince korunması için de, önceki modellerde Hyvent, yeni modellerde Gore Windstopper dış kumaş ve tüm  dış dikişlerde bantlı ısıl yalıtım kullanılarak tam izolasyon sağlanmış, bu açıdan dünyada tek eşi olmayan bir donanım. Dış kılıfta kullanılan Gore Windstopper  kumaş rüzgara çok mukavimken, soluması da normal Gore-tex vb. kumaşlara  nazaran çok çok iyi. Bu ürünün üretim amacı tam su geçirmezlik olmasa da, ceket son derece ‘weatherproof’ yani her hava koşulunda ağır kullanıma uygun. Kesimi son derece ergonomik ve sportif; insan bunu giyince, diğer yüksek dağ için tasarlanmış kalın ceketlerde olduğu gibi ‘yürüyen kalas’ şeklinde aciz hissetmiyor. Soğuk noktaları ortadan kaldıran kutu konstrüksiyona sahip kaztüyü kanalları ve fermuarların ardında kalın kaztüyü kanalları ile ısı kaçakları minimuma indirgenmiş. Ceket heryerinde teknik ve güzel, dağda, soğukta  kullanışlı  detaylar ile dolu:  dışta su geçirmez  poliüretan kaplı fermuarlı iki göğüs cebi, cırtcırtla ayarlı geniş kol ağzında esnek polar kumaştan yarım eldivenler (TNF bunlara hobo mitts diyor), içte göğüslerde iki adet esnek su şişesi cebi, bir adet telsiz kesesi (telsiz anteninin dışa çıkış deliği mevcut!) ve iç alt kısımda iki adet fermuarlı geniş el cebi var. Cekete entegre olan kapşon kullanışlı, kaskla da giyilebiliyor ve yeterince genişken, hacmi ayarlanıp küçülebiliyor, ayrıca tam kapatıldığında kazara açılma şansı yok ve yüzü istediğinizce kapatıyor.. Tek elle açılıp sıkıştırılan bel ve kapşon lastik büzgüleri iyi çalışıyor.. Poliüretan kaplı sugeçirmez ana fermuar kaliteli ve kolay açılıp kapanıyor, sıkışmıyor ve üzeri destekli fırtına flaplarıyla kapalı. Ceket, bu kadar yalıtımına karşın hiç ağır değil ve hacmi de büyük sayılmaz, ayrıca ne kadar kapalı kalırsa kalsın kısa sürede hızla eski kalınlığını elde edip kabarıyor.

Eksileri: Kalite, işlev ve işçilik açısından eksiksiz. Çok pahalı bir malzeme olması bir eksi  sayılır ama benzeri, muadili yok bence..

Bu yazı yorumlara kapalı.