15 Haziran 2010

THE NORTH FACE JANNU II Gore-tex astarlı trekking botu

 

Not: 2012 yılı itibariyle bu ürün yerine Verto Backpacker modeli üretilmektedir.

The North Face’den engebeli arazide kullanım için sağlam ve konforlu bir yürüyüş ayakkabısı. Adını Nepal’deki 7700 metrelik bir dağdan alan Jannu, Gore-tex astarı ile sugeçirmez- soluyabilir özellikte ve tamamı gerçek deriden imal edilmiş bir ayakkabı. Erkek için 42 numarada çifti 1556 gram, bayan için ise 1318 gram ağırlıkta.. Üç mevsim dağcılık ve engebeli zeminde sırtta ağır çanta taşırken kullanmakta ideal, yumuşak tabanlı bir  ayakkabı- krampon takmaya ve kış dağcılığına  uyumlu olmadığını unutmayın!

Bu ayakkabı ile bir yılda ortalama 500 kilometre yürüdüm ve ayakkabıyı ancak bitirebildim- tabanı erittim ve sağını solunu çatlatıp deldim! Ayakkabı,  kutudan çıktığı andan beri çok konforlu ve rahattı. 2011 üretiminde  tabanı değiştirilmiş ama genel hatları aynı. Kutudan çıktığı andan itibaren çok konforlu ve yumuşak bir ayakkabı. Bu ayakkabı ile ardarda toplam 500 kilometre kadar yürüdüm ve 5800 metrelere kadar da tırmandım, sağlamlık ve konforu çok iyi.  Tüm ön kısmı saran sağlam bir lastik  çarşak bandı var, bileği de oldukça yüksek ve destekli, böylece bilekleri iyi koruyor. Su geçirmezliği Gore-tex astar sayesinde çok iyi ve nefes alabilirliği de hem astar, hem de dıştaki gerçek deri sayesinde gayet güzel.. Dışının tek parça gerçek deri olması sağlamlık açısından çok iyi. Farklı yoğunlukta yapılmış tırtıllı Vibram tabanları çamur, ot ve taşta gayet iyi tutunuyor ve kolayca eskimiyor. Bağlama sistemi kolay sıkışıp gevşetiliyor ve sorunsuzca kullanılıyor.

Arka kısmındaki X şekilli deri destekler hızlıca aşınıyor ve derisi tüyleniyor. Yine de dayanıklı bir bot. Bu ayakkabı ilk bakışta çok ağır, krampon takmaya uygun bir deri bot gibi gözükebilir ama aldanmayın- çok yumuşak tabanlı, adeta bir spor ayakkabısı kadar yumuşak bir ürün. Kesinlikle krampon takmaya uygun bir ayakkabı değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.