29 Eylül 2007

THE NORTH FACE MOUNTAIN 25 çadır

 

İşte size The North Face’in en popüler çadır tasarımlarından biri.. Terra Nova (eskinin Wild Country firması), Sierra Designs ve Mountain Hardwear firmaları ile beraber bu turdeki çadırların en kaliteli örneklerini üreten TNF’nin mountain 25 modeli iki kişiliktir. Ağır kar yağışı ve şiddetli rüzgarın olduğu yüksek dağ tırmanışlarında ve dağcılık ekspedisyonlarında  kullanım için yapılan çadırın  ağırlığı (2012 üretimi için) 3.51 kg’dır. Paket boyutu 56 cm. x 19 cm. olan çadırın çift kat tentelidir ve beş adet aluminyum, lastikli çubuğu vardır. İç hacmi 2.8 metrekare olan çadırın bir çubukla desteklenen 0.7 metrekarelik bir bagajı bulunmaktadır. Dış tentesi dayanıklı ve su geçirmez, 10.000 mm. su sütununa sahip silikon elastomer kumaştır.

Artıları: Çok sağlam ve rüzgara dayanıklı, aerodinamik özellikli bir çadır; uzun, dar şekli nedeniyle daracık, kısa setlere, dik rotalardaki ufak kamp yerlerine kurulabiliyor. Birçok bağlama noktası ile yere sağlamca sabitleniyor; renk kodlu ve devamlı çubuk kanalları ve renkli çubuklar ve klipler ile kurma işlemi biraz olsun rahat.. Çadır düzgün kurulunca davul gibi gergin oluyor ve rüzgarda rahatsız edici sesler çıkartıp oynamıyor. Dış tentedeki –60 derece soğuğa çatlamadan dayanabilen saydam  naylon ‘cam’ sayesinde çadırın içi oldukça aydınlık oluyor. Tabandaki poliüretan kaplamalı naylon kumaş ‘banyo teknesi’ şeklinde yapıldığı için su ve karı içeri almıyor (yer seviyesinde dikiş yok); çadırın tabanındaki dikişler sıcak bantla kapatılmış (kalan dış tente dikişleri için de  silikon tübü verilmiş, bunu sürerek uygulamak gerekiyor). Bagaj gayet kullanışlı ve geniş. Çadırın iki ucunda iki adet fermuarlı kapı olması çok iyi çapraz havalandırma ve giriş- çıkış kolaylığı sağlıyor. Çadır, sıcak yaz tırmanışlarında veya hafif çıkışlarda sadece dış tente ile de kurulma özelliğine sahip. İç tentede (yanlar ve tavanlarda) birçok tül cep var ve bunlar ıvır zıvırı saklamak için çok kullanışlı oluyor. Karanlıkta parlayan gergi ipleri, çoklu bağlama noktaları ve fosforlu fermuar tutamakları de gece kamp  yaşamına faydalı oluyorlar. Çadırla beraber birçok kaliteli v-profil aluminyum kazık, fosforlu ipler, silikonlu dikiş yalıtım maddesi ve sürme fırçası ile çadır sıkıştırma kılıfı veriliyor. Son olarak, çadırın altın sarısı rengi uzun kış ve yüksek irtifa tırmanışı kullanımı için harika!!

Eksileri:
Bu kuvvetli çadırın tek eksisi, iki kişi için görece ağır ve gereksiz hacimli olması. Bence 2009’dan beri üretilen model gereksiz detaylarla dolu ve tam olarak gerginleştirilemiyor- özellikle de dış tente eteklerinde, sevmedim!  Ağırlığına oranla aşırı konforlu bir çadır değil; rüzgara iyi dayansın diye çok alçak yapılmış tabii ki. Kısaca  -haklı olarak- konfor değil sağlamlık amaçlı yapılmış. Mesela giriş çıkış biraz  zor ve iç tenteye girişteki yuvarlak fermuarlar çok yüksek (içeri kar girmesin diye!) bu nedenle salt genel kampçılık için almanızı tavsiye etmiyorum. Kurulması çok kolay bir çadır değil (hele ki tek kat tenteli nefes alabilir / su geçirmez çadırlarla karşılaştırınca!) ve kurmak, özellikle de ağır koşullarda, biraz alışkanlık gerektiriyor. Tabii ki çadırın tasarım ve kullanışlılık ile ilgili hiçbir hatası yok. Aslında, diğer modellerle karşılaştırınca fiyatı da hiç fazla değil. Son olarak, The North Face Avrupa üretimlerindeki dış tente kumaşı çok kuvvetli bir silikon elastomer kaplamaya sahip ve fabrikada sıcak dikiş bantı uygulanamıyor. Dolayısıyla dış tente dikişlerine silikonu elle sürerek  uygulamak gerekiyor, ki bu da pis, kokulu ve sıkıcı bir iş, yapacak yer ve yapacak sabır gerektiriyor, ayrıca bir gece kadar da kurumasını beklemek gerekiyor!

Bu yazı yorumlara kapalı.