26 Eylül 2007

THE NORTH FACE NUPTSE kaztüyü ceket

 

 

 O bir klasik! Hem şekli güzel, hem hafif, hem de iyi ısıtan şey nedir sorusunun cevabı Nuptse ceketidir. The North Face firmasının ürettiği ve şekli ilk ortaya çıktığı yıllardan beri hemen hiç değişmeyen ve hep çok satan, en çok taklit edilen  bu ceket ortalama -10 derecelere kadar ideal koruma sağlaması amacıyla üretilmiş ve vücuda oturması son derece güzel. Bayan modelleri de olan ceket, XS – XL bedenleri arasında üretiliyorsa da XXS ve XXL bedenleri de bulunuyor.

Artıları: Üzerinize giyince vücudu sıkmadan ve bol olmadan oturan bu tasarım, diğer birçok kaztüyü ceket tasarımları gibi insanın kaztüyü çuval giymesi hissini yaşatmıyor. Belde biten bu ceket, şekil güzelliğinden dolayı şehirde giymek için de bir klasik bence. Oldukça hafif, neredeyse 600 gram kadar ağırlığı var ve çantaya tıkıp sıkıştırınca hiçe yakın yer tutuyor. Kumaşının yırtılması oldukça zor (ama imkansız değil!), gövdesi ve kolları kareli ripstop naylondan imal edilen ceketin omuz ve boyun kısımları daha kalın bir naylon materyalden yapılmış; içinde ise 200 gram 700 fill power kaztüyü dolgu var. Bu ceketin çok daha kaliteli 880 fill power kaztüyünden imal edilen özel bir üretimi de mevcut. Rüzgarı gayet iyi şekilde kesen ceket hafif yağmurda, çisentide de pek ıslanmadan idare ediyor (ama siz siz olun  yağmurda giymeyin!) Cekette kullanılan kaztüyü oldukça kaliteli; yıllarca ağır kullanım ve ardarda yıkamadan sonra bile etkin şekilde kabarıyor.. Nuptse’nin basit, dolgusuz ama şekilli ve sert vizörlü bir kapşonu da var ve yakanın içine kıvrılarak gizleniyor. Kol ağızlarındaki çıtçıtlar ve ceketteki uygun ana fermuarla, bu ceketin The North Face’in ürettiği Gore-tex dış ceketlerin içine takılarak soğuk iklim için daha kalın bir ceket haline getirilmesi sağlanmış. Belde her iki yanda bulunan sıkıştırmalar tek elle kullanılabilme özelliğine sahip.. Ceketin içinde bir adet fermuarlı cep, dışta göğüs yanlarında da iki adet fermuarlı cep var ve ceket bu ceplerden birinin içindeki gizli torbasının içine sıkıştırılarak muhafaza edilebiliyor. Ceketin renkleri de gayet vakur ve oturaklı. Fiyatı ise, iç ve dış piyasadaki birçok kaztüyü ceket ile aynı.

Eksileri: Bu ceket bir ekstrem tırmanış ceketi değil; böylesi bir görev için kolları ve omzu kalın kumaştan destekli daha sağlam modelleri tercih edin. Ceket basit dikişle (sıfır dikişle) yapılmış; ayrıca gizlenebilen kapşon yalıtımlı değil. Ceket kısa olduğu için kıçı korumuyor, dolayısıyla aşırı soğuklarda kullanımı biraz kısıtlı denilebilir (farklı kalınlıklarda polartec ic ceketler, salopet ve iç giysilerden oluşan bir giysi sistemi için daha ideal). Fonksiyon ve malzeme olarak pek eksisi yok, sınıfında mükemmel bir malzeme bence.

Bu yazı yorumlara kapalı.