24 Şubat 2009

THE NORTH FACE REVERSE MERCURİAL dağ ceketi

Bu ürün sadece 2009 yılında üretilmiştir.

The North Face’in en üst düzey ürünleri olan ‘Summit Series’den enteresan konseptli ve güzel, elyaf dolgulu dağ ceketi, aynı derecede şehir kullanımına da uygun ve şık bir ceket Reverse Mercurial. En büyük özelliği iç kısmının yansıtıcı özelliği; ceket hava durumuna göre çift taraflı, değiştirilerek  giyilebiliyor. Ortalama ağırlığı 385 gram olan ceketin yalıtımı Primaloft One elyaf. Dışı Pertex DWR, içi aluminyum yansıtıcılı schoeller kumaştan olan ceketin dışı siyah, içi aluminyum rengi.

Artıları: Olabilecek en iyi elyaf ceket. Üste fit oturuyor, duruşu ve hissiyatı mükemmel, ısıtması inceliğine oranla süper. Özellik olarak, yükseklerdeki aşırı sıcak, bunaltıcı  günlerde (mesela Khumbu buzulunda sıcak bir günde, rüzgar yoksa ısının 45 dereceye ulaştığı, ama ağzınızdan su buharı yoğunlaştığı anlarda!) aluminyum tarafı dışa giyilince güneş ışınımını yansıtarak yüzde 39 ila 47 arasında ısının kullanıcıya varmasını engelliyor. Bu arada aluminyum taraftaki açık cepli yapılar da ısıyı atıyor. Siyah taraf dışa giyilince hem rengi, hem de içte kalan yansıtıcı yapı, hem de havayı tutan cepleri nedeniyle yüzde 20’lere varan ısı tasarrufu sağlıyor. Çok hafif ve paket hacmi çok küçük, suya  dayanıklı. Fermuarlı napolyon cebi ve iki yan cebi, ful boy fermuarı var.

Eksileri: Kötü havada kapşonunun olmaması dertli olabilir. Sert tırmanış yapmak için kumaşı çok zayıf ama kim demiş bununla tırmanış yapılacak diye? Elyaf bir ceket için çok pahalı bir ürün olması en büyük eksisi.

Bu yazı yorumlara kapalı.