11 Mart 2010

THE NORTH FACE SERAC JACKET dağcılık ve tırmanış ceketi

 

 

283 gramlık bir Gore Tex dağ ceketi mi arıyorsunuz?  The North Face Summit Serisi 2009 koleksiyonundan Serac Jacket size çok uygun! Gerek yazın duvar çıkarken  çantada taşımak, gerek kış tırmanışında daima giymek, gerekse alpin buz tırmanışında kullanmak  için ideal, sağlam ve hafif, üstün nitelikli  bir su geçirmez- nefes alır kumaşlı Gore Tex Paclite ceket.  Esnek kumaşlı, aşınabilecek yerlerde destekleri olan, ergonomik kesimli  bir tırmanış ceketi olan Serac Jacket dağcılık için olabilecek en hafif ve işlevsel ceket..  Bu ürün adını iki buzulun birleştiği yerdeki beş katlı ev boyutunda ve devrilince korkunç çığlar yaratabilen  tehlikeli derecede oynak buz kulelerinden alıyor..  Alpin tırmanış, özellikle buz tırmanışı ve yüksek dağcılık  için ideal bir ürün. Toplam ağırlık M bedende 283 gram, kumaş ise 2 yönlü esnek Gore Tex Paclite ripstop. Hiç tereddütsüz diyebilirim ki gördüğüm ve kullandığım  en iyi dağ ceketlerinden  biri, şiddetle tavsiye edilir!

Artıları: Varla yok arası, yeryüzündeki en hafif  Gore-Tex ceket. Paket boyutu adeta avuç içi boyutu, çantada nereye girdiğini kaybedebilirsiniz!  Bantlı dikişleri ile yağmur, rüzgar ve esintiden en iyi korumayı sağlıyor. Esnetilmiş bir Gore Tex zar türü olan Paclite  inatla suya mukavim ve zorlu aktivitede gayet iyi soluyabiliyor. Kesimi  fit ve ergonomik, tırmanırken sizi hiç kısıtlamıyor çünkü gayet esnek kumaşlar kullanılmış.. Renkleri ve işçiliği çok iyi,  kesimi ve şekli gayet fit ve güzel… Kapşonu gerçekten  mükemmel, tamamen hacim  ayarlı, sert vizörlü ve kaskla da takılabilir şekilde. Su geçirmez poliüretan ana ve cep fermuarları sağlam ve kullanışlı. Ceketi giymesi çıkartması çok rahat çünkü astarı yok (zaten bu sayede çok hafif ve hacimsiz). Gövde yanındaki fermuarlı cepler aynı zamanda açıldıklarında  file havalandırma işlevine sahip. The North Face Mammatus Bib salopet ile mükemmel derecede iklim koşullarına dayanıklı ve sağlam, kaliteli bir giyim sistemi oluşturuyor. Kullanımı kolay ve basit kesimli, başarılı bir tasarım.

Eksileri: Çok hafif olması uzun ömürlülüğünü azaltabilir, bence tek sorunu bu olabilir. Teknik tırmanışta,  gereken yerlerde ağır kullanım sırasında hasar görmesi kesin…Paclite Gore Tex’e göre daha ince olmasına karşın soluması, özellikle XCR veya Gore Tex Pro Shell’e göre sanki daha az.  Ama hafifliği ve kullanışlılığı tüm bu detayları unutturuyor…….

Bu yazı yorumlara kapalı.