24 Şubat 2009

THE NORTH FACE SPIRE 32 ve 40 tırmanış çantası

Bu ürünlerin yerine 2011 yılı itibariyle Prophet 40  geçmiştir.

The North Face’in ürettiği,  en üst düzey ‘summit series’  koleksiyonuna ait olan teknik, hafif, sağlam ve kullanışlı  tırmanış çantaları. Spire 40, S-M ve M-L olarak iki bedende üretilmiş, üstten doldurmalı, 39-40 litrelik bir çanta, Spire 32 ise bunun 33-34 litrelik küçük kardeşi. Her iki modelin da tabanı  ve aşınma bölgeleri 315 D cordura naylon (araba airbag kumaşı!) ve 210 D normal naylon kumaştan yapılmış. Spire 40, iki toka ile kapatılıyor, 1260 gram ağırlıkta ve iki farklı renkte bulunuyor. Spire 32 ise yine iki farklı renkte üretilmiş ve 929 gram ağırlıkta; tek belirgin farkı tek bir  ön tokayla kapatılması. Birkaç günlük duvar ve teknik dağ çıkışlar ve trekking’e de uygun, sırt sistemleri gayet rahat  çanta modelleri.

Artıları: Kafada kask varken kullanması rahat çantalar, kask ile yukarı bakmayı, kafayı kaldırmayı engellemiyorlar.. Teknik kesimli olduğu için çanta sırttayken tırmanmak oldukça rahat, profili dar ve küçük olduğu için de neyse ki çok doldurulamıyor. Sırtın içinde, esas amacı hidrasyon torbası tutmak olan iç cebi guzel, ıvır zıvır ufak eşyaları saklamak için ideal. Yumuşak, destekli bel kayışı var; buna dikili iki adet malzeme askıları işlevsel. Teknik tırmanışta dik etaplarda çantayı iple çekmek için 3 adet askı halkası var (üç tanesi bir taneden  daha güvenli!). Sırt sistemi basit ve sabit ama çok rahat, sırtı ıslak tutmuyor.  Çıkartılabilir, şekilli  EVA matlı sırt sistemi var. 2 adet kazma askısını baton ve kazma bağlamakta kullanıyorsunuz. Spire 40 modelinde yandan fermuarlı bir ön cep harita vb. saklamaya yarıyor. Çantaların renkleri güzel.   Çantanın plastik tokaları gayet sağlam ve küçük, sağa sola takılmıyor. Tepe kapak altında ip vb. sıkıştırmak için ayarlı kayış ve yanlarda kayak takmak için destekli perlonlar bulunuyor. 4 adet sıkıştırma kayışıyla çantanın boşluğunu alıp sallanması etkince engelleniyor ve yanlara mat, çadır gibi şeyleri takabiliyorsunuz…. Çanta çok hafif, kumaşlar hafifliğe oranla sağlam ve gereken yerler çift kat destekli, delinse bile açılmıyor… Çanta hidrasyon sistemleriyle kullanılabiliyor. Göğüs perlonunun tokasında acil durum için düdük var..

Eksileri: Üstteki fermuarlı tepe göz cebi çok küçük, benim gibi burada ilkyardım seti ve tırmanış esnasında çok kullanılan ıvır zıvırları tutmak alışkanlığınız varsa bazen sığmıyor! Çanta kumaşı, sağlam olsa da  bazen kayada tırmanırken, özellikle dar yerlerde sürtünüp sıkışınca hasar verilip delinebiliyor.

Dayanıklı bir malzeme, Spire 32 modelini  11 yıl sonra hala duvar tırmanışında kullanıyorum! Tabii artık bu malzeme uzun süredir üretilmediği için bulunmuyor..

Bu yazı yorumlara kapalı.