24 Şubat 2009

THE NORTH FACE STRATOSPHERE JACKET dağcı ceketi

 

 

The North Face’in üst düzey, dağcılığa yönelik   ‘Summit Series’  2009  yılı koleksiyonundan, 3 katlı Gore-tex Performance Shell soluyabilir- su geçirmez kumaştan yapılmış bir dağcılık ceketi. Ortalama ağırlığı 500 gram, sağlam kumaşlardan imal edilmiş. Kış dağcılığı, soğuk ve rüzgarda teknik tırmanışlar, ıslak ortamlar için tasarlanmış..

Artıları: Suya inatla dayanıklı ve gayet iyi soluyor. Sağlamlığına göre çok hafif, kesimi ergonomik ve kumaşı aşınmaya dayanıklı. Kesimi basit ama teknik bir ceket. Yüksek, fırtına flaplı  iki adet yan cebi emniyet kemeri takılıyken girilebilir oluyor ve açık bırakılırlarsa içleri fileli olduğu için gövde havalandırması olarak kullanılabiliyor.. Kapşonu yan ve arkadan hacim ayarlı, sert bir vizörü var ve  kaskla da giyilebiliyor. Kumaşın 3 katlı olması sağlamlığını arttırıyor, hafifliği de sağlıyor. Ana fermuar çok sağlam ve cırtlı fırtına flabıyla korunmuş. Ayarlı lastikli beli ve paçası, cırtlı bol bilekleri var. Bu arada ilginç bir özellik; kapşon ve belin tek elle ayar yapılabilen lastikleri ve tokaları  cepler içinde, yani dışarıda hiçbir toka ve lastik yok- ayrıca tek elle ayar son derece kolay ve etkin çalışıyor. Ceket tabakalarla giymeye uygun kesimli, beli görece kısa, dağ salopet pantolonu ve emniyet kemeri  ile giymeye çok uygun.

Eksileri: Pek yok; bu tür bir teknik ceket için ideal özellikleri var ancak kumaş çok sert ve haşır haşır, alışık değilseniz kalıp giymek hissini verebiliyor. Kumaş üç kat olduğu için soluması tabi ki  (2 kat ceketlere göre) görece az oluyor, daha çok ‘soluyabilen’  ve yumuşak kumaşlı  ceketler için 2 kat Gore-tex ceketleri tercih etmek gerekli, mesela TNF ‘Downpour Jacket’ı inceleyin..

Bu yazı yorumlara kapalı.