10 Şubat 2009

THE NORTH FACE VENTURE dağ ceketi

 

 

Stretch Venture, The North Face firmasının kendi su geçirmez / soluyabilir kaplaması Hyvent’den yapılmış bir dağ, tırmanış ve outdoor ceketi, 2006 yılından beri en çok satan ceketlerden biriydi ve son zamandaki yeni modeli de Venture Jacket olarak bulunuyor… Bedene iyi  oturan ‘performance -fit’ olarak tanımlanan kesimli ceketin en önemli özelliği, kumaşının inatla suya dayanıklı olması ve hafifliği. Aslında bir tür softshell ceket olan ürünün ağırlığı ortalama 400 gram kadar olan ceketin sabit, kafa içine kıvrılan , kaskla giyilebilen tamamen ayarlı kapşonu var. Esnek kumaştan kol ve sırt parçaları nedeniyle  hareket kabiliyeti çok iyi. Dış kumaşlar ripstop ve esnek naylondan. 2009- 2012 yılları itibarıyle Venture Jacket olarak satılıyor… Bu ceket sadece dağcılık değil bisiklet, koşu vb. tüm outdoor aktiviteler için iyi. Tavsiye edilir!

Artıları: Çok hafif, bedene iyi oturan bir ceket. Hyvent 2.5 kaplamasının suya dayanıklılığı ve soluması gayet iyi (Gore-tex XCR halt etmiş 🙂 , aktivite sırasında da iyi soluyor. Ceketin paket hacmi çok küçük, her yere gelir ve neredeyse çantada unutulur! Kumaşının kol ve bazı panellerde esnekliği çok iyi, hardshell ceketlere özgü  haşır huşurluk, kalıp giymişlik hissini hissini yok ediyor ve hamle yapmaya izin veriyor.. Kol ve sırttaki yansıtıcı kumaş bantlar görünürlüğe ve estetik olmaya sebep. Fermuarlı gövde yan cepleri aynı zamanda gövde yan havalandırması olarak da kullanılıyor. Sabit kapşon işlevli ve kaskla kullanılabiliyor, sıkınca vizörü surata büzülmüyor. Üretim renkleri çok güzel. Fiyatı gayet ucuz; bir Gore-tex XCR ceketin neredeyse dörtte biri.

Eksileri: Çok hafif olması kısa sürede tahrip edilebilmesine neden olabilir, ama ben daha bendekini eskitemedim.. Ön fermuarda fırtına patı yok (fermuar suya mukavim) ve aşırı yağışta su alabilir mi diye korkuyorum, ancak daha bu olmadı..

Bu yazı yorumlara kapalı.