18 Eylül 2009

THE NORTH FACE TADPOLE 2 dağ çadırı

 

The North Face’in eskiden beri varolan ve asla modası geçmeyen  bir çadırı Tadpole. Üç çubuğu ve  2.1kg.  ağırlığı ile  iki kişiye 3 mevsimlik  (ama ağır kış şartları için olmayan), son derece sağlam ve kullanışlı, self- standing türden  bir çadır; tek kişi için de konforlu ve hafif bir dağ çadırı aynı zamanda.  Paket boyutu oldukça küçük; 50cm x 15cm.  2012 üretiminde  bambu  yeşili  renkte. Tadpole DL modelinde iç tentenin çoğu naylondan; ağırlık 2.44kg., yani biraz daha dayanıklı.  Trekking, dağcılık ve tüm doğa sporları için tavsiye edilir!

Artıları: Çok hafif, çok dayanıklı. Kurulunca davul gibi gergin oluyor; geodezik tasarımı ile rüzgara dayanıklı ve sağlam. Tadpole modelinin  yağmur geçirmez poliüretan kaplı  ripstop polyester tentesi var. Çadırı kurması kolay ve hızlı, plastik klip ve kanallar ile renk kodlu DAC Press-fit çubuklar sayesinde iki dakikada, karışmadan kuruluyor.  0.85  metrekarelik ufak bir bagajı var ve ayakkabılar, ıslak donanım vb. burada bırakılabiliyor. Yeterince küçük ama yeterince de büyük bir çadır; yaz koşullarında iki kişi ve donanımı için ideal. İç tente tül; yani çadır çok iyi havalanabiliyor.  Çadırı yere bağlamak üzere birçok ip ve bağlama gergi yeri var. Çadır içindeki tül cepler gayet kullanışlı, ufak ıvır zıvır kaybolmuyor.

Eksileri: Bagajı biraz küçük,  uzun süreli kalmalarda (kötü havada) sıkıntılı olabilir- ama çadır yazlık kullanıma uygun. İç tente -tabii ki- yazlık kullanıma göre tülden yapılmış ve soğuk, karlı havalarda  kullanıma uygun değil, kışın kullanırsanız bu çadır ısınmıyor! Kapı kısmı tül yerine naylondan olsa, termal olarak çok daha iyi olacaktı…

The North Face’in  bazen yeniden tasarlayarak ürettiği bu çadır modeli 2014 yılından beri piyasada bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.