29 Eylül 2007

TRANGO FLEX CAM yaylı tıkaç

 

 

 

Trango’nun ürettiği yaylı sıkıştırma tıkaç serisi olan Flex Cam, aslında yapı olarak Black Diamond’un tek saplı Camalot’larını çok andırıyor ve belki de onların yakın bir taklidi.. Tek saplı, dört sıkıştırıcılı tasarımın büyük bir tetiği var ve sapındaki telde plastik bir koruma var. Aletler 12 mm.lik Ultratape perlonbant ile takılmış; takozun sıkıştırma parçaları 7075 aluminyum’dan yapılmış. 10 ayrı parçadan oluşan seri, genişliği 11.5 ila 130 mm. arasındaki çatlaklarda kullanılabiliyor ve çekerleri de boyutlarına göre 8 kN ile 16 kN arasında farklılık taşıyor. Ağırlıklar ise boyuta göre 65 ila 360 gram arasında. Özellikle büyük boylar, boyutlarına göre çok hafifler ve avantajlılar.

Artıları:
Tıkaçlar aktif konumda ve pasif konumda kullanılabiliyorlar. İşçilikleri, renkleri ve görünümleri, eldeki hissiyatları (Wild Country Friend takozları kadar asla olmasa bile) gayet kaliteli. Aletler genel olarak hafif ve özellikle de büyük boylar (9 ve 10 numaralar) boyutlarına göre çok hafif. Aleti kayaya yerleştirince, sap ucundaki halkadan doğrudan klip yapabiliyorsunuz (Kong’un yaylı tıkaçları stili) veya aletin uzun perlonbantı ile klipleyebilirsiniz (bu da size 10 veya 20 cm.de ekspresbant kullanmadan klip yapma olanağı ve seçeneği veriyor; fazladan ekspres kullanılırsa daha da uzunluk elde ediliyor). Son olarak, normale göre çok ucuz ve görece ekonomik tıkaçlar, tabii satıldığı bir yer bulabilirseniz!

Eksileri:
Kalite seviyesine göre uygun bir malzeme- ama sakın Black Diamond veya Wild Country kalite ve ömrünü beklemeyin! Büyük boylar dar yapıda  oldukları için ipin hareketiyle fena halde dönüyorlar. Teller kaliteli değil, hızlı aşınıyor..

Bu yazı yorumlara kapalı.