29 Ocak 2012

ERZURUM-UZUNDERE DONMUŞ ŞELALE TIRMANIŞI 2012

 

Bu hafta, 27-28 ocak 2012 tarihlerinde Erzurum’daydım. Yeni bir  arama kurtarma ve doğa sporları derneği olan ATAK’ın açılışı ve Erzurum Kış Festivali için beni çağıran sevgili dostum Çetin Bayram sayesinde, Tortum  taraflarındaki Uzundere’de bazı donmuş şelalelerde buz tırmanışı yapabilmek fırsatı buldum.  Öncelikle bu tırmanışın gerçekleşmesini sağlayan Çetin’e ve Erzurum’daki tüm  dostlara çok teşekkürler.

Donmuş şelale tırmanışı Türkiye’de çok rastlanan bir olay değil. Ülkemizde buna elverişli olabilecek  tek mekan olan Doğu Anadolu’da ise uygun  altyapı genelde  yoktu- ta ki bugüne dek! Tortum-Uzundere  bölgesi birçok doğa sporlarına uygun bir doğa cenneti  ama en önemlisi, donmuş şelale tırmanışı için de büyük bir potansiyeli barındırıyor.  Zannederim önümüzdeki yıllarda – Çetin gibi dostların da desteği ile- bu türdeki sporlar  bölgede çok gelişecek..

Velhasıl, buz  tırmanışı yaptığımız iki günde  Uzundere’de Serafim şelalesi olarak bilinen bu yol kıyısı şelalesinde takıldık. Şelaleye arabadan 10 dakika yürüyerek ulaşılabiliyor ve  buzun yüksekliği 30 metre kadar, zorluğu ise  Wİ 4 veya 5 gibi (yani en az 80,  en çok 90 derece eğimde su buzu). Buz kalitesi değişken olmakla beraber, genelde lider tırmanışa imkan veren, kaliteli ve plastik bir buz vardı.

Ne desem yetersiz kalacak. Bölgede irili ufaklı birçok şelale var ve biz sadece en bariz olanında tırmandık, Erzurum’a 65 km  uzaklıkta olan bölgede oynayacak çok oyun alanı var. Sanırım beni yakınlarda  bu bölgede sık sık göreceksiniz!

Teşekkürler Çetin ve Erzurumlu dostlar, gerçek dadaşlar!

FROZEN İCEFALL CLİMBİNG İN ERZURUM- UZUNDERE

Frozen icefall climbing is not  common at all in Turkey, mostly due to it’s unavailability because of  warmer weather in the western  regions, but also people do not seek to find  them. Erzurum region will be, i am sure, the flagship for this kind of action because of its unique cold  and snowy weather conditions and  the warm hearted, helpful people of the region. When meltwater from abundant snow meets shady canyons and  a hard frost, the inevitable happens: you take your ice tools with you!

By the end of january 2012, i was invited to an outdoor club opening by my local mountaineer friend Çetin Bayram, and with his effort,  i was able to make some ascents on a much vaunted Serafim icefall- a beauty really.  This frozen  icefall is almost 65 km from the city of Erzurum and  is located on Uzundere in the district of Tortum. It definitely is not the only one in the area,  a bit of search& discovery will sure result in getting more of these.

The waterfall we have climbed for two consecutive days  was  30 m. high, with a difficulty of Wİ 4 and 5. Beautiful!

Bu yazı yorumlara kapalı.