28 Şubat 2017

VAN-MURADİYE-YEZİDİ DONMUŞ ŞELALESİNDE TIRMANIŞ

0203050811P1040790P1040806P1040809P1040811

 

(Fotoğraflar; Ali İhsan Öztürk, İsmail Demir, Tunç Fındık ve tüm ekip)

Yıllar sonra Yezidi donmuş şelalesinde tırmanış.. bilmem bunu hatırlar mısınız? Muhtemelen Türkiye sınırları içinde modern şekilde (yani, aşağıdan başlayarak, lider tırmanışla) çıkışı yapılan ilk donmuş şelale buydu: Van’ın Muradiye ilçesindeki Yezidi şelalesi. 2002 yılının şubat ayı başında (tam 15 yıl önce!) bir Ağrı kış çıkışı öncesinde, sevgili dostlarım Kürşat Avcı ve Efecan Aytemiz ile beraber, donmuş şelale arayışımız dahilinde, bu 35-40 metrelik şelaleyi bulmuş ve tırmanmıştık. İlk ve son çıkışı bugüne dek  sadece bu olmuş olan donmuş şelale hakkında zamanın TAKOZ teknik tırmanış dergisindeki (ve web sitemdeki) ilgili yazım:

Geçetiğimiz günlerde Anadolu Ajansında görevli olan ve geçmişteki bir Ağrı tırmanışından tanıştığım Ali İhsan Öztürk abimiz  bana bölgedeki donmuş şelalelerden bazı fotoğraflar attı. Aynı zaman diliminde oradaki kardeşimiz İsmail Demir (Vanlı İso) da başka bazı fotolar attı ki, bu ihbarlar  oraya hızlı bir sefer (blitzkrieg!) düzenlemeye girişmeye yetti bile.. ve kıpkızıl bir günbatımında bir sefer daha Vandayız. Ben, Doğan Palut, Gilberto Merlante ve Kürşat Öztürk’den oluşan ufak  tırmanış ekibimizi Van Patika Doğa Sporları kulübünün değerli üyeleri karşıladı.

Ertesi sabah erkenden yola düştük; güzelim Van Gölü’nün kıyısından sürerek, istikamet Muradiye. Yezidi donmuş şelalesi Van’dan 80km kadar  uzakta ve 1 saatte tam karşısında, 2km kadar uzağında oluyorsunuz. Ancak bu sefer buz tutmuş olan nehri dikkatle geçip, bazen diz boyu batan karda şelalenin tabanına varmak  biraz zaman aldı. Ama sonunda ordayız! Böylece, 25 şubat 2017’de, yani ilk çıkışını yaptıktan tam 15 yıl sonra, Yezidi donmuş şelalesinin (WI3, 30m) ikinci tırmanışını yaptık. Şelale teknik açıdan zor olmasa da, buz koşulu şahane değildi ve lahana şekilli buz tomurcukları nedeniyle emniyet zorluğu vardı. Eskiye göre bir diğer fark da, görkemli gözüken devasa bir buz konisi şeklindeki şelalenin son kısmında 6-7m kadar yeni bir  boşta duran dikitin oluşmuş olmasıydı; bu kısma hiç değmedik çünkü sadece 3 günde oluşmuş olan etap tehlikeli derecede dengesiz ve çürüktü. Tüm gün  tırmandık; değişik rotalara da ip açıp hepberaber, Patika ekibinden arkadaşlarımızın da ilk deneyimlerini yaşamalarını sağlayarak tırmandık. Şelale gerçekten çok güzel ve muhteşem..

Sevgili dostumuz Ali İhsan Öztürk’e  ve Van Patika Doğa Sporları kulübündeki tüm dostlarımıza da sıcak arkadaşlıklarından dolayı sonsuz teşekkür..

After 15 years, the second ascent of the Yezidi icefall in Muradiye, Van, Turkey. A fine ice climbing day in the east..

Bu yazı yorumlara kapalı.