3 Kasım 2017

VAN’IN İLK SPOR TIRMANIŞ BAHÇESİ KALECİK: SPOR VE GELENEKSEL TIRMANIŞ

(Fotoğraflar: Gani Dalkılıç, Nejdet Bozkurt, Cemal Zerepcan, Tunç Fındık)

Van her seferinde  bir kez daha hayran olduğum ve beni şaşırtmaya devam eden  bir ilimiz. Gerek donmuş şelale tırmanışı,  kaya tırmanışı, gerekse klasik dağcılık için güzel bir ortam sağlayan ‘Doğunun Parisi’ (bence Paris batının Van’ı ya neyse:-) bu sefer bizi Hakkari  Sat dağları seferi dönüşünde  ağırladı. Tabii ki, Van Patika  Doğa Sporlarından arkadaşlarımızla buluştuk;  sohber muhabbet derken bir de baktık ki,  biryerlerden  gelen boltların yanısıra, tırmanacak zamanımız da var.. Tek derdimiz, yanımızda  matkap vb boltlama ekipmanı olmamasıydı ancak bu meseleyi de Patika  Doğa Sporlarının değerli başkanı, dostumuz Mustafa Bingöl çözdü: Küçük bir jeneratör ve  (şarjlı değil kablolu) bir matkap bize yetecekti.

Bu yıl baharda zaten şehir içindeki  Toprakkale’de ‘Bademli Sektör’ adını verdiğimiz kayalıklarda eksik malzeme ve sabit sikkelerle iki geleneksel rota açmıştım (tabii ki Neco’nun  nefis emniyetiyle, adları da ‘Van Damme’ ve ‘Van Kedisi’ oldu) ve burada boltlu sportif rota açmak arzumuz da vardı.  Ancak  bu sefer şehrin içinden biraz daha uzak bir yeri biraz da şansına, gezerken  keşfettik: sanayinin ardındaki Kalecik  kayalıkları. Geleneksel olarak Van’ın akşamcılarının  her gece şehrin ışıklarını ve gölü seyrederek  içki içip şişe kırdıkları bu yer gündüzleri son derece  izole bir mekandı ve tüm bir Van Gölü havzası manzarasına sahipti.  Kaya  harika kalitede bir kireçtaşından oluşuyor ve kayalıklar Van Gölünden az yüksekte, 1300m irtifada bulunuyor.  Sürtünmesi yüksek, keskin ve petekli, gizli tutuş veren  masif yapıdaki kaya bazı yerde slab tarzında  bazı yerde de dikey tırmanış sunuyor ve güney bakışlı olan bu  bant hep güneş gördüğü için  kışın  tırmanış mümkün.. Zaten bu bölgenin kuru ve serin  iklimi  tırmanış için çok ideal. Üstelik geleneksel çıkış seçeneği  için çatlaklar da mevcut ve  kaya   maksimum 40m yüksekliğe varıyor. Kısacası ideal bir spor tırmanış bahçesi olmaya aday bir yer burası; kolay ulaşılabilir ve  sağlam, nitelikli kaya.

İşte bu kadarı bize yeterliydi ve çalışmaya  hemen başladık, elimizdeki 50 bolt ile,  IV+’dan VII- yelpazesinde farklı zorluk derecelerinde, maksimum 27m uzunlukta  5 adet boltlu sportif rota açtık.  Jeneratör, uzun kablo ve emniyet kemerine asılı  ağır bir kablo makarasıyla çalışmak enteresan bir   problem çözme  uğraşısı yaratsa bile, cidden zevkle tırmandık.  Öncelikle  belirgin bir çatlaktan geleneksel tarzda tırmanarak kayalığın tepesine ulaştık, ilk rota bu şekilde açılmış oldu (yandan arkaya yürünerek de  tepeye çıkılıyor tabii ki) ve iki ardarda günde rotaları açtık. Ekibimiz ben, Cemal Zerepcan, Nejdet Bozkurt (Neco) ve Gani Dalkılıç’tan oluşuyordu ve Patika Doğa Sporlarının diğer üyeleri de  termoslarca çay  ve tırmanış ardından bol kebap ile bizi daimi olarak beslediler. Akşamcı olayından mütevellit, bu sektöre ‘Akşamcı Sektör’ adını vermek uygun oldu! Van’ın amaca uygun bu ilk sportif  tırmanış bahçesi, hem  bu spora yeni başlayanlar, hem de zevkine tırmananlar için güzel bir geleceğin habercisi sayılabilir fikrimce. Potansiyel olarak daha birçok rota açılabilecek olan Kalecik tırmanış bahçesi, Van’daki diğer yerler ile kombine edilirse güzel bir tırmanış ortamı oluşmasını sağlayabilecek bir yer oldu.

Rota bilgileri, rotaların açılma sırasıyla aşağıdaki gibidir (bakınız topo):

1- ‘Diken’ V  35m geleneksel, Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 30 ekim 2017

2- ‘Kalecik Karası’  VI 20m (10 bolt) Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 30 ekim 2017

3- ‘Bacanaklar’ V+ 18m (9 bolt) Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 30 ekim 2017

4- ‘Akşamcı’ IV+ 18m (7 bolt+kumsaati) Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 31 ekim 2017

5- ‘Keledoş’ VI+/VII- 27m (11 bolt) Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 31 ekim 2017

6- ‘Otlu Peynir’ VI- 20m (9 bolt) Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 31 ekim 2017

7- ‘Tahribatlı Muayene’ V+ 40m geleneksel, Tunç Fındık/Cemal Zerepcan 31 ekim 2017

Geleneksel tırmanışlar belirgin çatlak hatlarını izliyor ve standart telli stopper takoz ile friend yaylı tıkaç seti yeterli olacaktır; bu rotalarda sikke kullanmaya gerek yok çünkü  çatlaklar mükemmel  emniyet imkanı sağlamakla beraber,  sadece biraz temizlik (diken, çalı, toprak) gerektiriyor. Geleneksel rotaların bitiminde sabit istasyon olmadığını unutmayın..

Bu sektörde sportif tırmanış için standart 60 metrelik ip yeterli olacaktır,  henüz 27m’den uzun bir  spor rota yok. Tek bir detay; üstten emniyet kurarsanız istasyon karabinini bu iş için kullanmayın, kendi ekspres ve/veya kilitli karabininizi kullanın ve  bazı rotalarda tırmanış için  istasyondan perlonbant ile uzatma yapın, istasyonun  konumu nedeniyle sürtünme ipe zarar verebilir. Rotaları oldukça temizledik ama yine de bazı kısımlarda yosun/ot/toprak birikimine ve tabi kırılabilecek taşlara dikkat..

Van Patika Doğa Sporlarının tüm ekibine dostlukları,  cansiperane gayretleri ve harika misafirperverlikleri nedeniyle şükran borçluyuz.. çok yakında kayada veya buzda, orada tekrar buluşmak şart!

The first sport climbing garden in Van, Eastern Turkey’s biggest city! On our way back from alpine climbing in Hakkari-Cilo/Sat mountain area, with the support and request of our friends in Van, we  discovered and established a new climbing area in Van, very near the center of the city; excellent limestone in the form of vertical slabs and cracks with good traction surfaces… In two consecutive days of  work, we made  5 bolted sports routes between 18 to 27m length, up to VII- UIAA max, as well as establishing two traditional  lines of  max V+ difficulty with a length of 40m. The area offers many possibilities in the form of many cliffs and crags for single & multi pitch sport and/or trad styles, as well as the winter climbing potential in the form of frozen icefalls. We shall be back for more!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.