15 Şubat 2011

WİLD COUNTRY ALPİNE SHİELD tırmanış kaskı

 

 

 

İngiliz Wild Country firmasından ‘Modüler’ yani değişik modlarda kullanılabilecek bir dağ ve tırmanış kaskı.

Bu kask, tasarımına bakarsanız  iki farklı modda kullanılabiliyor: İç kısmı hafif,  260 gramlık bir  ultra-hafif kaya tırmanış kaskı iken, dış  kısmındaki saydam polikarbonat kılıfı vidalarla iç kısma tutturunca, dağ ve buzda tırmanışa uygun,  420 gram ağırlıkta normal bir tırmanış kaskı elde ediliyor. Kısaca, ‘yaz ve kışa farklı iki kask edinmeniz gerekmiyor’ demişler: bu kaskta ikisi bir arada hesapta.. Bunun ne kadar iyi bir fikir olduğu tartışmaya açık.  Kimse kaskına vidalarla bir dış kılıf tutturmak veya ayırmakla uğraşmaz bence!

İçteki hafif kaskın  4 adet lamba tutucu çentik ve ayarlı çene- ense  sıkıştırma mekanizmaları var. Aslında iç kask, tekbaşına bile  yeterince şık ve rahat bir ürün. Üç ayrı renkte üretilen kask, taşıma torbası ve vida sıkma gereci ile satılıyor. Kask, 53-61 cm arasındaki kafa çaplarına uygun tek bedende. İç kask EPS- Polikarbonattan yapılmış ve EVA iç kısımlı, dış kask ise saydam polikarbonattan yapılmış. Kask, UİAA 106, EN 12492 ve 3 sigma onaylarına sahip.

Kaskın benim kullandığım modelinde son derece  ciddi bir şikayetim oldu;  kafaya oturan beşik kısmıyla tepe kısmı,  tırmanışta kafamdayken kayaya hafifçe   çarpınca birbirinden  ayrıldı ve kayışlar kafamda kalırken, kaskın üzt kısmı  yere düştü! Bir dağcılık- tırmanış  kaskında asla  olmaması gereken bir durumdu bu. Wild Country firması  hasarlı / hatalı  kaskı değiştirmek inceliğini gösterdi, öncelikle onlara çok teşekkürler. Ancak bu, bir kaskta asla olmaması gerek ciddi bir hataydı ve tavsiyem, bu kaskın tasarım- üretim sorunu geçene dek kullanılmaması yönündedir.

Bu yazı yorumlara kapalı.