3 Ekim 2012

WİLD COUNTRY HELİUM FRİEND yaylı tıkaç

Wild Country firmasının eskiden beri süregelen ‘technical friend’lerin yerine üretime giren yaylı tıkaç seti.

9 ayrı parçadan oluşan setin eski friend’lere göre ilk göze çarpan detayı sap uzunluğu ve sap ucunda geniş bir bağlantı halkası olması. Canlı anodize  renkler ve uygun renkte  dyneema perlonlar ile, bu aletleri  üzerinizde taşırken seçmek ve ayırmak gayet kolay. Ancak en büyük özelliği, bu friend’lerin adı gibi hafif olması ki, bir setin tümünü taşırken çok farkettirebiliyor.. Tüm set için toplamı görece daha hafif. Black Diamond’un Camalot tasarımına göre daha hafifler (gerçi Camalot daha stabil ve kullanışlıdır).

Kafa kısmındaki sıkıştırma parçaları tasarım olarak biraz değişmiş ve hafiflemiş ama güç kaybında ve dayanıklılıkta  eksilme yok, hatta bu yeni tasarım çok daha sağlam diyebilirim. Sapın uzaması tıkacı yerleştirir ve çıkarırken daha zor  konumlarda kullanımı mümkün kılıyor. Tetik, sap ve halka ile perlon tasarımı yenileştirilmiş. Parça başına %20 daha çok ayar açıklığı (yani daha fazla genişlik ranjı) ve parça başına % 6  hafiflik sağlanmış. Eskiden beri olan  iyi  özelliklerin üzerine bir de bunlar gelince, Helium Friend seti gerçekten de yaylı tıkaçlar arasında önemli bir seçenek oluyor.

Tıpkı eski Friend  sıkıştıraçları gibi, kullanımı kolay, hafif ve işçiliği güzel bir malzeme. 00-4 numaralar arasındaki 9 parça, 14 ila 101.8 mm arasındaki çatlaklarda sıkıştırılabiliyor (daha büyük çatlaklar için 5 ve 6 numaralar hala aynı) ve aletler 87 ila 208 gram ağırlık arasında, çekerleri ise standart 12 kN.

Kullanımdaki en büyük  sıkıntı, bu friend’ler çok yeniyken, bazı ideal şekilli çatlaklarda tam otursa, sıkışsalar bile, asılınca  kayarak yerinden çıkmaları. Sıkıştırıcı parçaların anodize boyası oldukça  aşınıncaya dek, oturtunca çıkma ihtimali yüksek ve bu nahoş durum çok başımıza geldi. Bir de, en küçük numara  eski sette OO idi, şimdi bu yeni sette o çok kullanışlı  numara yok, dolayısıyla hala eski setin OO numarasını kullanmak gerekiyor..

Bu yazı yorumlara kapalı.