25 Şubat 2010

WİLD COUNTRY SUPERLİGHT ROCK telli takoz seti

 

Son zamanlarda her tırmanışta favorim olan bir set…Wild Country’den telli takozlarda bir yenilik, superlight tek telli takozlar. 6  farklı parçadan oluşan bu ufak set, mikro takoz ile en küçük boy normal takozlar arasındaki  bariz boşluğu dolduruyor ve  kayadaki sikke delikleri ve diğer aşırı sığ, dar, ince yarıntılara etkin olarak sığmak için tasarlanmış. Tek teli ve yarım gövdesi ile sığamayacağı çatlak çok az vardır diye düşünüyorum; aslında takoz girse de telin girmeyeceği birçok kıl boyutlu çatlağı kullanışlı hale getiriyor bu set. Gerçekten de çok garip şekilli çatlaklara giriyor, normal bir mikro stopper’in yarım sığacağı bir yere süper oturuyor. Yapmış gavur.. Aslında her kullananın memnun kaldığı ve ‘yahu hiç ummadığım yerlere yerleştirebildim’ diyerek vazgeçemediği bir takoz oldu bu.

Tasarım olarak aslında  standart Wild Country Rock modelinin tam yarısını yapmışlar ve teli de yarım, yani tek telli. Her geleneksel seti desteklemesi gereken ve taşındığı hissedilmeyecek kadar hafif, güzel gereçler. Küçükten büyüğe 10 ila 22 gram arasında değişen ağırlıklardaki bu tek telli takozlar canlı metalik renklerde anodize edilmişler ve 4 ila 6 kN arasında çekerleri var (normal takoza göre az ama marjinal konumlar için gayet iyi). 7 ila 15.6 mm. arasındaki çatlaklarda işlevseller. Aynı sayıdaki bir takoz setine göre %45 hafif olan Superlight Rocks serisinin işçiliği çok kaliteli. Kış teknik tırmanışında hafif olmak isteyen ekiplerin de işine çok yarayabilir… Kayada emniyet alırken yeni imkanlar sunması kesin olan bir ürün.

Bu takozları normal bir telli stopper setine ek olarak kullanıyorum ve gerçekten de ummadık yerlerde, çok  zor konumlarda emniyet imkanı sağlayabiliyorlar.

Bu yazı yorumlara kapalı.