9 Mart 2010

WİLD COUNTRY ZERO mikro yaylı tıkaç

 

 

 

Zero, Wild Country’nin mikro (ultra küçük) çatlaklarda emniyet ve yapay tırmanış için geliştirdiği bir yaylı tıkaç,  dünyadaki en hafifi.. Mesela Zero 1, 5.5 mm çapındaki çatlaklara girebiliyor ve ağırlığı sadece 26 gram! Adeta bir tür mücevherat eşyası boyut ve havasında olan Zero,  ‘dünyadaki en küçük boyutlu yaylı tıkaç’ olarak tanımlanıyor. 6 farklı boyutta üretilen Zero seti 2009’dan itibaren daha uzun saplı üretildiği için daha derindeki, uzaktaki çatlaklara girebiliyor ve dikey ile yatay çatlaklarda kullanıma uygun. Ağırlığı boyutuna göre 25 ila 70 gram arasında değişen  Zero, 5.5 mm ile 24 mm arasındaki çatlaklarda emniyet almaya uygun. İlk iki boy sadece yapay tırmanış için (dinamik düşüşe uygun olmayan tarzda) üretilmiş. Çekerleri zero 1 (3 kN),  zero 2 (4 kN) ve zero 3-6 arası 9 kN. Her yaylı tıkaç (friend)  setine ek olarak alınabilecek, ince işlenmiş sanat eseri gibi bir emniyet malzemesi!

Artıları: Hakikaten çok ince (1.5- 5 mm) çatlaklarda bile emniyet alınabiliyor, yani olağanüstü. Aletin sınırlarını bilmek şartıyla, kaya tırmanışında emniyet olanaklarını arttırabilecek bir gereç. Aletlere uyumlu renk kodlu Dyneema perlonları çok güzel, çift kat perlon kısa veya uzun kullanılabiliyor veya direkt aletin sapındaki halkaya ekspresbant takılabiliyor. Özellikle küçük boylarda, aleti taktığınız çatlak dikey olsun yatay olsun, alet esnek olduğu için sağa sola dönüyor. 2009 üretimlerinde tetikler büyütülmüş ve sap uzatılmış, yani kullanımı kolaylaşmış. Zero boyutuna göre çok güçlü ve çok hafif, çok kullanışlı. Özellikle zero 2 ve 3 her sete ideal bir ek niteliğindeler. Bunun gireceği yere Camalot C3 bile girmez…

Eksileri: İndirimde yakalayamazsanız çok pahalı bir mücevherat! Kullanımı ekspertiz gerektiriyor, acemi hatası kaldırmaz!  İlk iki parça kesinlikle dinamik şoka uygun değil, sadece yapay ilerleme için olduğu Wild Country tarafından belirtilmiş.  Zero’nun oynar parçaları dişsiz, yani belli tür kayada tutunma az olabilir, dikkat! Yapısı çok zarif ve mikro boyda olduğundan alet çok kırılgan, tetik ve telleri çok asılıp zorlamamak gerek… özellikle aleti  girdiği yerden çıkartmaya çalışırken zarar vermek çok olası.

Bu yazı yorumlara kapalı.