9 Haziran 2022

NANGA PARBAT (8126m) TIRMANIŞI BAŞLIYOR!

(Fotoğraflar: Tunç Fındık arşivi)

14×8000 projemdeki son kalan 8000 metrelik dağ olan Pakistan’daki Nanga Parbat  dağı (8126m) tırmanışı için 11 haziran 2022 tarihinde yola çıkıyorum.  50 günden uzun süredir umutsuzca beklediğim Pakistan vizemin de gelmesiyle beraber  kesinleşen bu tırmanış, temmuz ayı ortasına dek  sürecek. 4000 metredeki ana kamptan ötede hiç oksijen desteği kullanmadan, kendime yetecek tarzda, herşeyimi taşıyarak  tırmanmayı planladım. Tırmanış,  Kuzey Pakistan’ın Gilgit bölgesinde, Himalaya dağlarının en batı ucunda yeralan, dünyadaki en yüksek 9. dağ olan Nanga Parbat’ın  devasa  Diamir yamacı, yani batı yüzünden, 1964 Kinshofer rotasından olacak, bu rota teknik olarak  oldukça  zor bir tırmanış (60 derece buz tırmanışı, VI derece kaya tırmanışı, 4000m’deki ana kamptan zirveye 4100m irtifa farkı) ve son derece uzun, büyük bir rota.  Bu tırmanışta normal olarak  zaten  Sherpa desteği kullanmayacağım, ancak hemen tümü oksijen ve ciddi Sherpa desteği ile tırmanacak olan, her milletten insanın katıldığı  büyük  bir ekspedisyonun ana kampını (maliyet açısından)  onlarla paylaşacağım ve rotada sabit hat döşenmesinde de yardımcı olacağım.

Nanga Parbat tırmanışımın tek bir ana sponsoru var; Parkolay Otomatik Otopark Sistemleri. 2019’dan sonra araya pandemi girdiği için haddinden fazla  geciken bu son  ve büyük tırmanış onların nazik desteği ile gerçekleşiyor, sonsuz teşekkürler!

Bunun haricinde yerel ambassadoru olduğum The North Face, atlet takımı üyesi olduğum Grivel de bana tabi ki, her zamanki gibi  ürün desteği veriyor. Uydu telefonu konusunda Gaia İletişim  destek verdi, Solgar ve Züber de her zaman ürün  desteklerini sürdürmekteler. Kutupayısı her konuda sonsuz desteğini esirgemiyor, çok teşekkür ederim. Ayrıca Nunatak da MSR ürünleri ile beni desteklemeye devam ediyor. Ve tabi ki, Canon Türkiye’ye de ürün (makine) destekleri için çok teşekkür ediyorum.  Tüm bu destekler sayesinde  herşeyin bir nebze daha kolay olduğunu hatırlatmam gerekiyor.. Az sayıdaki sınırlı dost ve arkadaşımın içten iyi niyet dileklerine ve başarı temennilerine müteşekkirim. 

Bu benim Nanga Parbat’ta artık üçüncü seferim;  toplamda yirmibeşinci  8000 metrelik seferim olacak ve  zirveye çıkarsam toplamda onbeşinci  8000 metrelik zirvem olacak.. Nanga Parbat’ta ilk sefer, 2013 yılında Taliban ana kampta 11 kişiyi  kurşuna dizdiği ve buna bağlı olarak Pakistan ordusu dağı kapattığı için trajik tarzda sona ermişti, tabii ki  canımla geri dönebildiğim için çok şanslıydım.  2018 yılında Romen dostum Alex Gavan ile beraber iki kişi, hafif  ve  sefil bir şekilde  tırmanmayı denemiştik ancak ay boyu kötü devam eden hava durumu ve bunun sonucunda oluşan ciddi çığ riski bize izin vermemişti. Bu seferden umutluyum!  

Dağlarla kalın!

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.