29 Eylül 2007

5.10 WILDFIRE kaya tırmanış ayakkabısı

 

Bu model artık üretimde değil.

 Uzun süredir kullandığım en konforlu, rahatlığına rağmen gayet kullanışlı olan kaya tırmanış ayakkabısı! Spor tırmanıştan büyük duvara, günübirlik rotalardan tek ip boyluk zor tırmanışlara ve kısa kaya tırmanışına kadar, kaya içeren her aksiyonda ideal bir ayakkabı, Wildfire! Çatlak rotalarında mükemmel. En büyük özelliği topuğunda EVA mat desteği olması. Ayakkabı gerçek deriden ve astarsız (sadece üst orta kısmında astar var) olduğu için oldukça esniyor, geniş kalıbı nedeniyle normal ayak numarasından en az bir numara küçük alınmasını tavsiye ediyorum.

Artıları: Oldukça rahat, ayağı iyi kavrıyor, bağcıklar en uca, başparmağın üzerine kadar uzandığı için ayakkabı istenen oranda sıkılıyor ve gevşetilebiliyor. 5.10’e özgü Stealth C4 taban ve yan bantlar son derece yapışkan, sürtünme tırmanışında mükemmel performans veriyor. Taban gayet kalın (en az 5mm.) ve aşınması zor, çok dayanıklı. Sert ve az bükülgen olan tabanı nedeniyle, bu ayakkabı çok küçük köşe ve çıkıntılarda mükemmel şekilde kullanılabiliyor. Topuk kısmındaki EVA destek sayesinde yakın rotalar arasında yürümek veya duvarda beklemek, setlere çıkmak daha rahat – ayrıca topuktan alınan darbelerde de şoku biraz olsun emecektir.. Bilekteki iki adet çekme halkası ile, bu ayakkabıyı giyip çıkarmak da rahat. Şahane renkleriyle, görece ekonomik fiyat ve yüksek performansı birleştiren bir model.

Eksileri: 5.10 Anasazi tarzındaki yumuşak ayakkabılara alışkın kişiler için sert taban garip gelebilir. Hangi amaca uyduğu belli olmayan, fazla arada bir model; ayrıca, gerçek deriden yapıldığından dolayı, kullanım ile 1 veya 2 numaraya kadar genişliyor; bir süre sonra ayakkabı aşırı esnemeden dolayı terliğe dönüyor ve tırmanış performansı filan da kalmıyor…. Bunlar dışında  pek sorunu olmayan, işçilik ve kalite açısından iyi fakat sıradan bir kaya ayakkabısı.

Bu yazı yorumlara kapalı.