31 Ekim 2007

Aladağlar- Beşparmak Sivrisi Kuzeybatı Duvarı Tırmanışı, 1999

Karlı bir haziran gününde Davlumbaz Dağı’nın zirvesinden Dipsizgöl Çanağı’nı çevreleyen dağların manzarası, soldan sağa: Çağalınbaşı-Beşparmak Sivrisi kar/buz kulvarı, 3520 metrelik Beşparmak Sivrisi Dağı, 3570 metrelik Kocasarp zirvesi ve arkada Narpuz Boğazı üzerinde yükselen Akkale (Sematepe) Dağı.

Kışın Kocasarp kuzeybatı sırtından gözüken Beşparmak Sivrisi kuzeybatı duvarı. Beşparmak tek bir zirvesi olan sivri bir dağ değil, geniş ve beş zirveli bir dağ- bu açıdan bakılınca kaya kulelerinden oluşan farklı zirveleri gözüküyor. Dağın kuzeybatısı ve kuzeyi yaklaşık 450 metrelik duvarlardan oluşuyor.

Demirkazık kuzeybatı sırtını tırmandıktan sonra, arkadaşım Durukan Türe ile bu dağda tırmanmayı planladık ve 2 eylül 1999 sabahı rotaya girdik. Duvarı ortadan bölen belirgin su oluğunun 60 metre kadar solundan başlamayı hedefleyerek, çarşak ve basit kaya setleri üzerinden 150 metre kadar tırmandık ve kayanın dikleştiği yerde ipe girdik. Bu resimde Durukan ilk ip boyunda lider tırmanırken görülüyor, oldukça çürük ve çok dik olan bu travers etabı V- derecelik birkaç hamle haricinde, genelde III, III+ derece zorlukta. Beşparmak Sivrisi Dağı, Aladağlar’ın çoğu kuzey yüzleri gibi, zor yerlerde sağlam ve zevkli , kolay yerlerde ise çürük ve ara emniyetsiz bir tırmanış sunuyor..

İkinci ip boyunda tırmanış. Bu etapta bol taş düşüyordu ve zorluk IV+, III derecelerdeydi. İlk üç ip boyu en çürük ve tatsız etaplar bence, kaya ancak ondan sonra sağlamlaşıyor..

Dördüncü ip boyundan sonra duvarı bölen esas su oluğu/ çatlak sistemi’ne girdik. Burası dik ve sağlam bir baca niteliğindeydi ve üzerinde bazen eski sikkelere de rastladık. Dört ip boyu kadar bunun içinde tırmandık, birçok yerde IV+ ve V derecelik kısa etaplar geçmemize rağmen genel zorluk III+ ve IV derecelerdeydi. Bu resimde gri , sağlam yapıdaki geniş bacanın içinde lider tırmanırken görülüyorum.

Aşağıda Dipsizgöl ile bir emniyet istasyonunda Durukan görülüyor.

Duvarın üst kısımlarına doğru yükselirken aştığımız bir slab etabı.

Artık zirve kuleleri görüş alanımızda. Genelde III+ derecelerde, bazı yerlerde ise V ve IV derecelik etaplar ile genelde çatlak ve baca hatlarını izleyerek ilerliyoruz.. Tırmanış oldukça güzel ve beklediğimiz kadar hiç çürük değil – sağlam sayılır.

Kurduğum bir istasyonda, arkada Demirkazık Dağı ile.

Beşparmak Sivrisi Dağı’nın 3520 metrelik doruğundayız. Böylece tırmanışı ipli olarak 635 metre tırmanarak 13 ip boyunda bitirmiştik, süre olarak ise beş saatten biraz çok sürmüştü – iki kişilik bir ekip için gayet normal bir süre. Bu duvar üzerinde hem yabancı hem de Türkler tarafından çıkılmış birçok rota var, ama hemen hepsi de duvarı bölen derin su oluğu/çatlak ile çakışıyor. Yorum olarak çok zevkli ve kayası sağlam bir duvar rotası denilebilir. İnişte seçtiğimiz rota, Çağalınbaşı- Beşparmak Sivrisi kuzey kar/buz kulvarıydı ama bu tarihte son derece çamurlu ve keyifsiz, oldukça da taş düşme tehlikesi içeren bir rota, dolayısıyla tehlikeli.

Dipsizgöl’ün kıyısından Kocasarp Dağı kuzey duvarı’nın görüntüsü. 2900 metredeki Dipsizgöl’ü çevreleyen dağlar özellikle günbatımında muhteşemdir..

Dr. Durukan Türe ile kampta dinlenirken…..

Bu yazı yorumlara kapalı.